Agrotkanina to bardzo popularny produkt do ściółkowania. Warto dlatego poznać jej zalety i zastosowanie. Wszystkie informacje na temat agrotkaniny znajdziesz w poniższym artykule.
Table of Contents
ToggleCzym jest agrotkanina?
Agrotkanina jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla profesjonalnych ogrodników jak i dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Agrotkanina jest matą ściółkującą, która sprawdzi się w przydomowych ogrodach, gdzie rosną iglaki jak i na plantacjach. Tym, co wyróżnia agrotkaninę jest to, że nawet przy dużej suszy potrafi zachować wilgotność gleby. Oczywiście ma to wpływ na dobry rozwój roślin. Specjalna budowa agrotkaniny sprawia, że woda opadowa dostaje się do ziemi i jest pod nią magazynowana. Nadmiar wody odparowuje, dlatego gleba zawsze zachowuje optymalne warunki do rozwoju roślin. Dodatkowo agrotkanina łagodzi zmiany temperatury, co pozytywnie wpływa na wegetację. Jednak największym atutem agrotkaniny jest jej 100% odporność na powstawanie chwastów. Dzięki temu nie musisz mozolnie pielić i wyrywać nieproszonych gości, a Twój ogród zawsze będzie wyglądał pięknie.
Jakie są zalety agrotkaniny?
Agrotkanina ma wiele zalet, a należą do nich:
-
zapobieganie rozrastaniu się chwastów
-
idealna przepuszczalność wody, dzięki czemu rośliny i gleba nie wysychają
-
materiał nie gnije, więc stanowi doskonałą i stabilną ochronę przed chwastami
-
podnoszenie temperatury ziemi
-
przepuszczalność powietrza, dzięki czemu gleba oddycha
-
trwałość – potrafi wytrzymać 4-5 sezonów, a przysypana ściółką jeszcze dłużej
Jak wykorzystać agrotkaninę w ogrodnictwie?
Agrotkanina jest materiałem szeroko wykorzystywanym w ogrodnictwie. Podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę na jej parametry takie jak kolor, długość i grubość. Koniecznie wybierz agrotkaninę, która będzie dostosowana do Twojego ogrodu. Pamiętaj, że zawsze możesz ją przyciąć. Nie musisz do tego celu używać specjalnych narzędzi – wystarczą dobrze naostrzone nożyczki. A gdzie wykorzystać agrotkaninę? Materiał ten najlepiej sprawdzi się w szkółkach, sadach i ogrodach. Właściwości agrotkaniny sprawiają, że we wszystkich wymienionych miejscach spisuje się doskonale. Jeśli chodzi o dobór agrotkaniny do ogrodu, bardzo istotne znaczenie ma jej kolor. Natomiast jeśli chodzi o sady i szkółki zamawiana jest hurtowo, więc i tak nie ma zbyt wielkiego wpływu na jej barwę. Agrotkanina umożliwia wykonanie licznych ozdób i dekoracji na przykład takich jak skalniaki. Dzięki zastosowaniu agrotkaniny zyskujesz gwarancję, że w Twoim ogrodzie wyrosną tylko takie rośliny, jakie sam wybierzesz.
Jaki kolor agrotkaniny najlepiej wybrać?
Wybór koloru agrotkaniny, jak mogłoby się wydawać, nie zależy tylko od Twojego gustu, ale ma duże znaczenie, jeśli chodzi o zastosowanie tego materiału w ogrodnictwie. Czarna agrotkanina najlepiej zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów. Natomiast ciemnozielona dobrze stapia się z kolorystyką roślin. Pamiętaj jednak, że mata ta najlepiej wygląda kiedy porosną ją już rośliny. Brązowa agrotkanina sprawdzi się wszędzie tam, gdzie masz zamiar zasypać podłoże korą, na przykład wokół iglaków.
Agrotkanina mimo swoich niekwestionowanych zalet, może wzbudzać kontrowersje wśród ogrodników. Ze względu na jej dużą trwałość rabaty układa się raz na zawsze, co może nie spodobać się osobom, które od czasu do czasu oczekują zmiany w swoim ogrodzie lub sadzie.
Zobacz gamę produktów agrotkaniny na stronie https://ogrodzeniawiklinowe.pl/kategoria-produktu/agrotkaniny/