Każdy rodzic wie, że zadowolić dziecko nie jest łatwo. Dlatego urządzenie pokoju dla malucha to prawdziwe wyzwanie. Jak mu podołać? Pomysłami na aranżację pokojów dziecięcych dzieli się Maciej Balcerek z warszawskiej agencji Perfect Space.
Aranżacja wnętrz: 4 proste patenty na pokój dla dziecka
Pokój dziecka odgrywa w aranżacji wnętrz kluczową rolę. I to przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, pokój dziecięcy to miejsce, w którym maluch będzie spędzał najwięcej czasu – powinien się zatem swobodnie w nim czuć. Po drugie, dorastające dziecko potrzebuje przestrzeni, w której będzie mogło bez ograniczeń rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Jak to osiągnąć? Zdaniem Macieja Balcerka klucz do sukcesu jest prosty: – Wystarczy pamiętać, że pokój ma służyć dziecku do szaleństw, zabaw i nauki, a nie być wystawą do podziwiania. Generalnie bardzo dobrym pomysłem jest skonsultowanie jego wystroju z przyszłym lokatorem i włączenie dziecka w proces aranżacji, choć pamiętajmy, że ostateczna decyzja powinna należeć do nas. W końcu gust dziecka lubi się szybko zmieniać.
Białe królestwo
W przypadku noworodka niezbędny jest właściwie tylko jeden element wystroju: solidne łóżeczko. W końcu miesięczne dziecko przesypia aż 16-20 godzin na dobę! Dla porównania półroczne dziecko potrzebuje w ciągu doby 14 godzin snu. Dużo, ale jak głosi stare porzekadło – podczas snu dziecko rośnie. A że przebywające w łóżeczku dziecko nie ma zbyt dużego widoku na świat, to jego najbliższe otoczenie nie odgrywa dużej roli – warto jedynie zadbać o kolorowe lampki wiszące (sufit akurat znajduje się w zasięgu wzroku leżącego dziecka). Uwaga: jeżeli planujemy czytać naszemu maluchowi bajki na dobranoc, to niezbędne będzie umieszczenie obok łóżeczka niewielkiej lampki stołowej.
Do tablicy!
Dzieci posiadają całe mnóstwo zabawek i książeczek. Dlatego dobrym pomysłem jest zadbanie o specjalne miejsce do ich właściwego przechowywania. Nie musimy się przy tym silić na oryginalność, w zupełności powinien wystarczyć regał z kilkoma półkami. Rzecz jasna dziecko dosięgnie jedynie do dolnych półek, jeżeli zatem zależy nam na zaangażowaniu malucha w proces sprzątania, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skrzynia na zabawki. Ciekawym patentem jest też pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową – w końcu dzieci uwielbiają rysować, a w ten sposób zyskają przestrzeń do kreatywnej, niczym nie skrępowanej twórczości.
Na latającym dywanie
Dywan jest miękki i przyjemny w dotyku, a ponadto doskonale chroni malucha przed chłodem posadzki. Dlatego dywan – nawet niewielki – to w pokoju dziecka konieczność. Gruba wykładzina dywanowa zamortyzuje ewentualne upadki i sprawi, że maluch będzie mógł się komfortowo bawić zabawkami na podłodze. Uwaga: dzieci lubią dużo biegać, warto więc pomyśleć o mocowaniach, które zabezpieczą dywan przed przesuwaniem i zadzieraniem brzegów.
Pink Power!
Nadal zdecydowanie najpopularniejszym kolorem w pokojach dziewczynek jest róż. W kolorze tym produkuje się samochodziki, krzesełka, a nawet specjalne namioty tipi; te ostatnie są wprost uwielbiane przez maluchy, które traktują je jako kolejne pomieszczenie w pomieszczeniu. Dla dziecka tipi to całkowicie oddzielna przestrzeń, w której może się godzinami bawić, czytać książki i drzemać. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w razie potrzeby złożyć tipi i rozstawić je w ogrodzie lub na plaży. Namiot wyposażony jest w ocieplaną matę podłogową, więc dziecku nie grozi żaden dyskomfort.
Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl Perfect Space zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych na terenie Warszawy. |