Biel i czerń to związek idealny – wiedzą o tym nie tylko projektanci mody. Klasyczne zestawienie, prezentuje się elegancko i ponadczasowo, a ponadto wpisuje się w bieżące trendy, dzięki czemu kuchnia zyskuje reprezentacyjny charakter.
Współczesna kuchnia już dawno przestała być jedynie pomieszczeniem przeznaczonym do przygotowywania posiłków. Coraz częściej eksponowana, łączona z salonem, staje się przestrzenią wspólnego gotowania, której nie ukrywa się przed gośćmi. Choć nadal priorytetem jest funkcjonalność, nowoczesna kuchnia ma podkreślać indywidualny styl domowników – i dlatego warto rozważyć klasyczny kontrast bieli i czerni, który mnoży możliwości aranżacyjne.
Zestawienie neutralnych barw wpisuje się zarówno w stylistykę klasyczną, vintage (przywodząc na myśl wspomnienia awangardy lat ‘20 i ‘60), jak i minimalistyczną (szczególnie w jej wyrafinowanej odsłonie, w duchu japońskim). W połączeniu z drewnem, biało-czarny kontrast ociepla wnętrze, natomiast w towarzystwie betonu – wpisuje się w estetykę industrialną i wielkomiejską. Efekt pogłębiają płytki ceramiczne. Najnowsze kolekcje Ceramiki Paradyż wykorzystują bieżące trendy – pojawiają się struktury inspirowane światem natury, nietypowe formaty czy kalejdoskopowe wzory, które prezentują się bardzo oryginalnie w biało-czarnej wersji. Poniżej przedstawimy trzy bazujące na klasycznym barwnym kontraście, aranżacje kuchenne, wykorzystujące wybrane kolekcje. Pełną gamę można znaleźć w sklepie Ceramiki Paradyż: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/kuchnia
Zwolennikom najnowszych trendów może spodobać się aranżacja prezentowana na zdjęciu tytułowym. Minimalistyczna kuchnia utrzymana w estetyce japońskiej przykuwa uwagę wyrafinowaną prostotą i czystością formy. Czarno-biały kontrast zyskuje tu bardzo nowoczesny, a jednocześnie wysublimowany charakter. Funkcjonalna, modułowa zabudowa o zgeometryzowanych kształtach przywodzi na myśl skojarzenie z białą kartą, składaną przez mistrza origami. Z linią szafek koresponduje kształt kafli z kolekcji Favaro Ceramiki Paradyż. Płytki charakteryzuje mały format (9,8×29,8 cm) i oryginalna struktura kryształu, która przy odpowiednim oświetleniu tworzy unikalny efekt 3D, wyeksponowany przez kontrast z ciemną podłogą (to bardzo modne rozwiązanie, polecane szczególnie w przestronnych wnętrzach o wysokim stropie). Mimo wyraźnej dominacji bieli, czarne akcenty (podłoga, drzwi przesuwne i panel nad linią szafek) tworzą wrażenie równowagi i harmonii.
Czarno-biały kontrast można z powodzeniem wykorzystać w mniejszej, oddzielnej kuchni. Aby optycznie ją powiększyć, zastosowano tu odwrotne rozwiązanie: zabudowa jest czarna, natomiast jasne odcienie dominują na podłodze. Ten układ optycznie powiększa pomieszczenie, a dodatkowo ma także walor praktyczny – ślady codziennego użytkowania są mniej widoczne na jasnej podłodze. Ciemne szafki z miedzianymi uchwytami prezentują się dostojnie, podkreślając ponadczasowy charakter wnętrza. Zgodnie z prognozami projektantów, w najbliższym okresie czerń będzie stopniowo wypierać brązy – więc zakup czarnych mebli wydaje się rozsądnym posunięciem. Tym bardziej, że białe akcenty: krzesła, doniczki, abażury stanowią dla nich wyraźną przeciwwagę, więc w pomieszczeniu panuje równowaga. Jasny panel nad blatem zdobią płytki z kolekcji Moli Ceramiki Paradyż. Mały format (9,8×19,8 cm) i subtelny, perłowy odcień kafli wzmacniają wrażenie głębi, dzięki któremu wnętrze wydaje się przestronniejsze. Płytki zdobi delikatny, ażurowy wzór, przypominający koronkę, który koresponduje z dodatkami w stylu vintage, nadając wnętrzu przytulny charakter.
Klasyczny duet kolorystyczny idealnie sprawdzi się także we wnętrzu w stylu wielkomiejskim, w otoczeniu industrialnych dodatków. Pojęcie biało-czarnego kontrastu zostało tu rozszerzone: krucza czerń przechodzi w odcienie grafitu, a bieli towarzyszą bardzo modne cementowe szarości. Uwagę przyciągają zdobiące panel nad blatem hipnotyzujące wzory, które nawiązują do estetyki awangardy lat ‘60. Płytki z kolekcji Orrios/Orrion Ceramiki Paradyż (30×60 cm) przypominają dzieła twórców op-artu. Zdobi je 6 różnych wzorów, które można zestawiać ze sobą dowolnie, tworząc kalejdoskopowe efekty, gdyż przenikające się linie, zapętlone heksagony i romby wywołują iluzję ruchu. Ten ciekawy efekt tworzy dominantę w pomieszczeniu, dlatego inne elementy charakteryzuje prosta forma i oszczędność detalu. Faktura drewna, obecna na podłodze i blacie, ociepla przestrzeń, nadając jej przyjazny charakter.
Biel i czerń to idealne połączenie, dzięki któremu kuchnia zyska modny charakter – niezależnie od preferowanej stylistyki. Umiejętnie wykorzystane biało-czarne akcenty podkreślą walory pomieszczenia, a także pozwolą je optycznie powiększyć lub zrównoważyć dominujące elementy.