Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Budowa domu jednorodzinnego a system rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Budowa domu jednorodzinnego a system rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła

W toku fazy projektowej każdy Inwestor winien podjąć decyzję co do tego jaki rodzaj systemu wentylacji zastosuje dla swojej inwestycji. Wybór pomiędzy standardową wentylacją grawitacyjną a wentylacją mechaniczną z rekuperatorem powinien być rozpatrywany na płaszczyźnie:

– energooszczędnej – to jest oszczędności związanych z odzyskiwaniem ciepła z powietrza wywiewanego z budynku

– efektywnej – zapewnienie stałego i regulowanego dostępu świeżego powietrza do pomieszczeń a także zdolności rekuperatora do filtracji powietrza zewnętrznego przed tłoczeniem go do budynku

– komfortu – możliwości wpływu na temperaturę powietrza nawiewanego, a nie rzadko także na poziom wilgotności powietrza.

Budowa domu jednorodzinnego a system rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła

Budowa domu jednorodzinnego a system rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła

Zalety rekuperacji

Na pierwszy rzut oka może wydawać się że wentylacja grawitacyjna jest tańsza i wystarczająca niż wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Niestety nic bardziej mylnego ! Budując system rekuperacji oszczędzamy na budowie drogich w praktyce kanałów wentylacji grawitacyjnej, tę oszczędność możemy zarachować poczet kosztów związanych z montażem instalacji wentylacyjnej. Najważniejszym aspektem jest jednak aspekt energooszczędności rekuperatora, dzięki wysokosprawnym wymiennikom ciepła jesteśmy w stanie odzyskać nawet do 95 % ciepła z powietrza wyrzucanego z budynku, a to z kolei w sposób wymierny przekłada się na oszczędności związane z ogrzewaniem budynku.

Nie mniej istotną zaletą systemu rekuperacji jest także możliwość filtracji powietrza pobieranego z zewnątrz. Bardzo skutecznym rozwiązaniem pozostaje montaż elektro-jonizacyjnego filtra powietrza CLEAN-R marki PRO-VENT. Przy zastosowaniu polowej jonizacji oraz zastrzeżonej technologii stopfield moduł CLEAN-R zapewnia filtrację powietrza ze smogu ze skutecznością do 99 %. Moduł CLEAN-R to także skuteczna sterylizacja powietrza z bakterii i  wirusów.

Nie tylko rekuperator!

System wentylacji mechanicznej to nie tylko rekuperator. Chcąc mieć wpływ na temperaturę powietrza nawiewanego oraz jego wilgotność należy postawić na gruntowy wymiennik ciepła (dalej GWC). Rekuperator w połączeniu z GWC w okresie zimowym zagwarantuje nam wstępne podgrzewanie powietrza zewnętrznego, a także pozwoli uniknąć kosztów zakupu oraz drogich w eksploatacji nagrzewnic wstępnych. Z drugiej strony w okresie letnim GWC schłodzi powietrze nawiewane do pomieszczeń. Nie należy także zapominać o zdolności GWC do osuszania powietrza oraz jego nawilżania. Rynek wentylacyjny oferuje wiele rozwiązań z zakresu gruntowych wymienników ciepła, tu jednak należy postawić na płytowy gruntowy wymiennik ciepła typu PRO-VENT GEO – to sprawdzony system funkcjonujący z powodzeniem od ponad 12 lat w wielu budynkach na terenie całego kraju. Setki zadowolonych Inwestorów, a także pozytywne rekomendacje firm instalatorskich to argumenty przemawiające za zastosowaniem urządzeń firmy PRO-VENT.

Zła jakość powietrza zewnętrznego wymaga stosowania wyłącznie skutecznych rozwiązań. Nasze ponad 14 letnie doświadczenie w montażu systemów wentylacji mechanicznej pozwala z całą pewnością stwierdzić że system rekuperatorów wraz z filtrem CLEAN-R , a także gruntowe wymienniki ciepła firmy PRO-VENT stanowią skuteczne rozwiązania dla budownictwa pasywnego, których atutem jest powietrze świeże i czyste!

 

Henryk Wieloch

GSM: 662-219-907

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna

42-165 Lipie k/Częstochowa

NIP: 574-206-42-68

www.wojwent.com

biuro@wojwent.pl

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x