Rosnące koszty zatrudnienia ekip budowlanych skłaniają wiele osób marzących o własnym domu do szukania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest budowa domu metodą gospodarczą. Na czym ona polega i o czym warto pamiętać?
Table of Contents
ToggleCzym jest budowa domu metodą gospodarczą?
W praktyce, budowa domu metodą gospodarczą polega na wykonywaniu części prac samodzielnie. Dotyczy to zarówno robót wykonywanych na etapie wznoszenia budynku, jak i później przy jego wykończeniu. Według prognoz, inwestor, który decyduje się na zastosowanie tej metody, może zaoszczędzić nawet po 30 proc. kosztów, którego generuje budowa domu.
Metodę gospodarczą najczęściej wybierają osoby, które posiadają ograniczone zasoby finansowe. Brak wystarczającej ilości środków finansowych nie pozwala im na zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej. Co ciekawe, z rozwiązania tego chętnie korzystają również inwestorzy zajmujący się budową domów na sprzedaż. Niższe koszty wzniesienia budynku pozwalają osiągnąć większą stopę zwrotu z inwestycji.
Metoda gospodarcza – o czym pamiętać?
Pierwszym etapem planowania budowy domu przy użyciu metody gospodarczej jest przygotowanie rzetelnego kosztorysu. To bardzo ważne zadanie, ponieważ może okazać się, że nawet wykonywanie wielu prac samodzielnie nie pomoże, ponieważ inwestora zwyczajnie nie stać na budowę domu. W kosztorysie należy uwzględnić koszty zakupu materiałów budowlanych takich jak: beton towarowy, pustaki i cegły, elementy stropu, czy też różnego rodzaju tynki i zaprawy.
Warto pamiętać również, że osoba podejmująca się tego typu budowy musi posiadać przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie budownictwa. Korzystanie z tej metody wymaga również sporo czasu, ponieważ cały proces trwa znacznie dłużej niż w przypadku budowy, która jest zlecana profesjonalnej firmie.
Zalety budowania domu własnymi siłami
Metoda gospodarcza cieszy się dużą popularnością ze względu na ilość zalet, którą oferuje. Przede wszystkim to sposób na zaoszczędzenie środków finansowych. Według wielu analiz, budowa domu pozwala obniżyć koszty całej inwestycji o nawet 50 proc. Żeby jednak w rzeczywistości zaoszczędzić tyle pieniędzy, należy dokładnie zaplanować każdy etap budowy.
Do zalet metody gospodarczej zalicza się również możliwość wzięcia pełnej odpowiedzialności na siebie. Dotyczy to zarówno wyboru materiałów budowlanych jak beton towarowy, czy też zaprawy murarskie, aż po elementy wykończenia. Zwalnia to z konieczności współpracy z ekipami budowlanymi, o których krążą już prawdziwe legendy.
Metoda gospodarcza to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają ograniczone środki finansowe, a jednocześnie nie spieszy się im z budową domu. Jej wykorzystanie pozwala znacznie ograniczyć koszta związane ze wzniesieniem budynku, ale jednocześnie wydłuża czas, w którym on powstaje. Warto zatem dokładnie przeanalizować, czy na pewno jest coś dla nas. W wielu przypadkach może się okazać, że bardziej opłacalne będzie najęcie profesjonalnej ekipy budowlanej.