Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Cegła w kuchni – estetycznie, ale czy praktycznie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Wykorzystanie w kuchni cegły jako elementu wykończenia ścian, urządzeń grzewczych oraz pewnych części pomieszczenia jest swoistym trendem nawiązującym do niegdyś stosowanych rozwiązań architektonicznych. Można więc określić ten materiał jednocześnie ponadczasowym i nowoczesnym, zwłaszcza że łatwo jest cegłę wpasować do wnętrz o różnym charakterze, połączyć z czymś innym, zmodyfikować, jak również uczynić piękną bez dokonywania jakichkolwiek zmian.

Wiele efektownych pomysłów

Zaplanowanie kuchni, w której ceglane elementy wystroju odegrają główną rolę, jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. W części projektów uwzględniających zalety cegły zachowuje się jej oryginalną barwę, łącząc ją najczęściej z bielą lub innymi jasnymi barwami, co doprowadza do powstania ciepłej i stylowej kompozycji. Surowa, ale interesująca faktura cegieł tworzy w pomieszczeniu na tyle interesujący efekt, że często nie są potrzebne dodatkowe kombinacje z ozdobami – liczy się prostota wnętrza oraz połączenie nowoczesności z bardzo uniwersalną klasyką. Przeważnie ściana, powierzchnia pieca/kuchni/kominka lub ceglany blat stanowią ten punkt, który podkreśla się całą resztą wyposażenia. Takie przeniesienie ciężaru kompozycji na cegłę gwarantuje dostrzeganie jej licznych zalet, przy czym wykonane z cegły części kuchni wcale nie muszą być tradycyjnej barwy – spotyka się powszechnie barwienie ich na biało, kremowo lub jeszcze inaczej, co wypada równie ciekawie.

Nie ma rozwiązań bez wad

Wykorzystywane w budownictwie cegły są pełnymi lub drążonymi elementami tworzonymi z ceramiki – wypalanej gliny. Choć rozwiązania te wyglądają pięknie, wymagają wprawnej ręki przy układaniu konstrukcji, czy to wewnątrz czy na zewnątrz domu. Niewłaściwe posługiwanie się cegłą może wyłonić wady takie jak łatwe odkształcanie się czy pękanie, na przykład z powodu zbyt niskiej lub, rzadziej, zbyt wysokiej temperatury, a także wilgoci. Nawet odpowiednia konstrukcja ścian i innych elementów ceglanych może, pod wpływem różnych warunków zewnętrznych, szybko ulegać niszczeniu, a w kuchni o to nietrudno. Cegła w kuchni narażona jest zwłaszcza na spore zawilgocenie, dlatego chęć wykorzystania jej zalet w tym pomieszczeniu musi nieść ze sobą konieczność zadbania o odpowiednią wentylację.

Na pewno wybór cegły do kuchni spowoduje multum estetycznie pozytywnych doznań, a także zapewnienie sobie ciepłego i przytulnego wnętrza z powodu łatwego akumulowania ciepła przez ten materiał. Niezbędne są jednak pewne działania zapobiegające nadmiernemu wpływowi wilgoci oraz innych czynników, dzięki czemu cegła będzie długo wyglądać efektownie i stylowo.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x