Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Ciekawostki o Krakowie – 15 ciekawostek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Ciekawostki o Krakowie - 15 ciekawostek

Kraków to jedno z największych i najpiękniejszych polskich miast, malowniczo położone na południu Polski, tuż nad Wisłą. Dawniej miasto to było nie tylko stolicą kraju (do roku 1795), ale również i miejscem koronacji niemal wszystkich historycznych władców Polski.

Ciekawostki o Krakowie – 15 ciekawostek

Choć Kraków jest miejscem dość powszechnie znanym i lubianym, to jednak skrywa w sobie pewne tajemnice i ciekawostki, o których być może wie niewielka grupa osób.

1. W Krakowie znajduje się najstarsza uczelnia wyższa w kraju, czyli Uniwersytet Jagielloński, który założony został w 1364 roku.
2. Nie tylko Piza, także i Kraków ma swoją własną krzywą wieżę. Jest to wieża krakowskiego ratusza, która wedle ustaleń specjalistów jest odchylona od pionu aż o 55 cm.
3. Kraków jest pierwszym miastem europejskim z listy wszystkich tych, które wpisane zostały na Listę UNESCO.
4. Pierwszy papież od 455 pochodzący spoza Włoch urodził się w Krakowie. Był nim Jan Paweł II.
5. Krakowskie stare miasto można śmiało nazwać polską perełką jeśli chodzi o cenne zabytki. Wedle danych statystycznych znajduje się tu nawet 6000 zabytków oraz znacznie ponad 2000000 mniej lub bardziej cennych dzieł sztuki.
6. Najstarsi mieszkańcy miasta twierdzą, że na jego terenie znajduje się magiczne miejsce, nazywane przez nich czakramem wawelskim. Według legend miejsce to znajduje się na terenie nieistniejącego już kościoła św. Gereona na Wzgórzu Wawelskim.
7. Dzwon Zygmunta waży aż 11 ton, dlatego wygrywa jedynie w czasie najważniejszych dla miasta i kraju wydarzeń.
8. Listę Schindlera kręcono w Krakowie – zdecydowana większość scen pojawiających się w tym filmie została nakręcona właśnie w dawnej stolicy Polski. W wielu z nich znalazły się najsłynniejsze miejsca w mieście, takie jak Kościół Mariacki, dworzec główny czy tytułową fabrykę Schnidlera.
9. Najpopularniejszym miejscem do wypoczynku, zarówno wśród lokalnych mieszkańców jak i turystów jest wiślany bulwar, biegnący wokół Starego Miasta.
10. Hejnał Mariacki wygrywany jest co godzinę z wieży Bazyliki Mariackiej. Co ciekawe, zawsze w pewnym momencie zostaje on zatrzymany, co nie jest działaniem bezcelowym. Symbolizuje to bowiem trębacza, który wedle lokalnej legendy został zabity strzałką, chcąc poinformować mieszkańców miasta o zbliżającym się zagrożeniu.
11. Gotycki ołtarz w Bazylice Mariackiej powstawał aż przez 12 lat.
12. W roku 2013 Krakowski Rynek został uznany za najpiękniejszy w Europie.
13. Każdego roku w Krakowie organizowana jest wielka parada jamników oraz ich właścicieli. To wspaniała okazja, aby miłośnicy tej rasy mogli się pomiędzy sobą wymienić wiedzą i doświadczeniami.
14. Aż 30% wszystkich mieszkańców Krakowa stanowią studenci lokalnych uczelni.
15. W Krakowie zgodnie z lokalnymi przepisami nie wolno karmić gołębi (co jest przez lokalne władze dość surowo egzekwowane). Ze względu na bogactwo cennej architektury miasta te ptaki uznawane są za wyjątkowe szkodniki.

Artykuł powstał wraz z portalem fajnepodroze.pl który poświęcony tematyce turystycznej.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x