Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Co to jest fornir kamienny i jak go wykorzystać?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Co to jest fornir kamienny i jak go wykorzystać?

Coraz nowsze i bardziej wyszukane wykończenia wnętrz wymagają coraz to lepszych rozwiązań. Odpowiedzią na te potrzeby może być fornir kamienny. Do tej pory w Polsce był to mało popularny materiał, jednak obecnie zyskuje coraz większe zainteresowanie. Czym jest fornir kamienny? Jest to bardzo cienki i lekki kamień, jego grubość wynosi od 1 do 3 mm, który wytwarzany jest z łupku. Produkt ten przeznaczony jest do efektownego wykończenia wnętrz.

Możemy go wykorzystać do dekoracji ścian, elewacji, kominków, drzwi, blatów i wielu innych powierzchni. Jedynym ograniczeniem są tak naprawdę podłogi, ponieważ materiał ten jest zwyczajnie za cienki. W tym wypadku warto wybrać klasyczne płytki kamienne. Fornir kamienny jest wodoodporny i bardzo trwały. Z powodzeniem możemy wykorzystać go w łazience czy kuchni. Stosować możemy go nie tylko wewnątrz domu, ale i na zewnątrz. Nie zaszkodzi mu żadna ilość wody, jeżeli będziemy pamiętać o impregnacji. Nie musimy martwić się o wysokie temperatury czy grad, o ile zastosujemy odpowiedni klej i montaż. Fornir kamienny często określany jest jako tapeta kamienna. Dzięki niemu do swoich ścian możemy dopasować również meble, oklejając je fornirem. Fornir kamienny na kominek również jest świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu uzyskamy niesamowity efekt. Ogromną zaletą forniru jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne – fronty lakierowanie można uszkodzić lekkim uderzeniem, natomiast fornir jest odporny na tego typu rzeczy. Z reguły kamień kojarzy się z trudną instalacją oraz przeszkodami ze strony technicznej czy konstrukcyjnej. Problemem jest dostarczenie kamienia do mieszkania znajdującego się na 10 piętrze, ponieważ nie ma możliwości przetransportowania dużej płyty kamiennej windą ani tym bardziej wąską klatką schodową. Fornir kamienny umożliwia wykończenie wnętrz wieżowców, gdyż po podgrzaniu możemy zwinąć go w rulon i przetransportować w tekturowym opakowaniu bez najmniejszego problemu. Istotne jest, aby fornir kamienny przed rozwinięciem podgrzać, pozostawiając go np. na słońcu. Materiał ten pokryty jest z lewej strony laminatem, który tylko w odpowiedniej temperaturze wykazuje właściwości elastyczne, bez podgrzania płyta można nam pęknąć.

Co to jest fornir kamienny i jak go wykorzystać?

Tapeta kamienna – opinie, zalety i cena

Tapeta kamienna wyróżnia się wieloma zaletami. Po pierwsze lekkość materiału, z którą w parze idzie prosty montaż. Po drugie trwałość produktu – nie straszna mu woda, wysoka temperatura czy grad. Kamień dekoracyjny to nadal kamień, któremu nie straszne są żadne warunki atmosferyczne. Dzięki jego trwałości możemy stosować go, gdzie tylko zechcemy, z wyjątkiem posadzek. Atutem jest również to, że wykończenia kamieniem naturalnym są aktualnie bardzo modne i pożądane. Dzięki temu, że możemy wykorzystać fornir kamienny prawie wszędzie, możemy uzyskać nawet efekt wykutego w kamieniu pomieszczenia.

Fornir kamienny możemy kupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i przez Internet, ponieważ spokojnie można go zwinąć w rulon i wysłać. Do wyboru mamy wiele wzorów forniru: Silver Grey, Gold Green, Copper, Gold, Grey, Black, Silver Shine, Autumn Rustic i wiele innych. Warto dodać, że do każdego ze wzorów bez problemu dobierzemy np. płytki na podłogę czy inny kamień dekoracyjny.

Ceny najmniejszego formatu 120 × 60 cm zaczynają się już od 119zł za m2, co jest całkowicie adekwatną ceną do jakości i funkcjonalności forniru kamiennego.

Co to jest fornir kamienny i jak go wykorzystać?

Montaż forniru kamiennego – jak i czym kleić fornir kamienny?

Montaż tapety kamiennej jest łatwiejszy, niż instalacja ciężkich kamiennych płytek. Warto jednak najpierw przygotować sobie sam fornir, klej, szpachelkę do kleju, papier do zeszlifowania krawędzi oraz ostrze do cięcia – tu możemy wybierać wśród gilotyn, noży do blachy, szlifierki z odpowiednią tarczą, a także piły tarczowej. Dodatkowo potrzebny będzie grunt i impregnat do kamienia.

Na początek odpylamy i gruntujemy ściany. Jest to bardzo ważny etap montażu i pod żadnym pozorem nie wolno go ominąć. Następnie warto zaplanować, jak rozłożymy płytki, dopasować je i odpowiednio przyciąć. Docięte już krawędzie szlifujemy papierem, aby nie były ostre. W tym momencie przechodzimy do najistotniejszego momentu montażu forniru kamiennego – klejenia. Po pierwsze forniru nie kleimy na tradycyjny klej, tylko na specjalny klej składnikowy w kartuszu. Klej rozprowadzamy za pomocą szpachelki po całej powierzchni kamienia. Istotne jest, aby tapeta przylegała całą powierzchnią do ściany, w ten sposób zapobiegniemy odklejaniu w przyszłości. Następnie dociskamy wszystko za pomocą czystego wałka. Na koniec przechodzimy do zaimpregnowania kamienia. Aby cieszyć się pięknym wyglądem tapety kamiennej przez lata, wystarczy impregnować fornir raz na 5–7 lat jeśli chodzi o wnętrza. Jeśli chodzi o kamień użyty na zewnątrz, warto impregnować go co 2–3 lata.

Co to jest fornir kamienny i jak go wykorzystać?

Transparentny fornir kamienny – alternatywa dla drogiego onyksu.

Kamienny fornir możemy znaleźć także w formie transparentnej. Tę postać tapety kamiennej możemy z powodzeniem wykorzystać do podświetlenia. Dzięki przepuszczaniu światła przez ten rodzaj kamienia, możemy stworzyć piękne dekoracje w naszych wnętrzach. Podświetlić możemy również ściany w salonie czy przestrzenie między meblami w kuchni. Zyskujemy równie niesamowity efekt jak w przypadku onyksu, jednak w dużo korzystniejszej cenie.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia https://skalite-kamien.pl/

5 1 vote
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x