Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Czarno biała podłoga w mieszkaniu. Czy warto?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Podłoga jak szachownica? Niektórym osobom takie rozwiązanie kojarzyłoby się dość mocno z popularnymi niegdyś posadzkami skomponowanymi z czarnych i białych sześcianów, które były używane w różnego typu instytucjach. Nie było to zbyt efektowne, choć na pewno praktyczne. Dzisiaj czarno-białe wzory tworzące podłogę zyskują zupełnie nowe oblicze, zwłaszcza dzięki lepszym pod względem jakościowym materiałom budowlanym oraz nowoczesnym, ciekawym pomysłom.

Mocny akcent

Podłoga będąca kompozycją bieli i czerni stanowi mocny akcent w pomieszczeniu niezależnie od sposobu podziału barw. Sprawdzi się to jedynie w przypadku odpowiedniego wyważenia równowagi pomiędzy podłogą a resztą, ponieważ w przeciwnym razie wnętrze zyska kakofoniczny i męczący charakter. Tego typu posadzka dobrze komponuje się z oszczędną, a nawet surową kolorystyką ścian i mebli, z reguły stosuje się bowiem jeden dominujący kolor z wyjątkiem dla dodatków. Umeblowanie uzupełnia stworzoną w pomieszczeniu korelację lub jest komponentem lekko wtopionym w pozostałe elementy wystroju. Nierzadko hipnotyczny efekt wywołany kontrastowym zestawieniem barw na podłodze jest siłą podtrzymującą kompozycję we wnętrzu, cała reszta może więc być przydatnym, ale zauważanym dopiero później, tłem. Istnieje dużo możliwości na stworzenie ciekawych wzorów na podłodze. Niektóre mogą imitować naturę, inne być fantazyjnymi mozaikami czy próbą ułożenia prostego, acz wciągającego geometrycznego wzoru. Biało-czarna podłoga może też zostać wykonana z dwukolorowych desek i charakteryzować się dość chaotycznym ułożeniem.

Względy praktyczne a czarno biała podłoga

Z uwagi na wrażenia zapewniane zmysłowi wzroku, czarno-biała podłoga musi być albo wyjątkowo łagodnie skomponowana, albo występować w pomieszczeniach takich jak salon czy jadalnia. W sypialni, gabinecie i innych wnętrzach nastawionych na użyteczność może zanadto męczyć oczy (efekt jest podobny jak przy wpatrywaniu się w materiał „w pepitkę”) i powodować dekoncentrację. Złagodzenie rezultatu wywoływanego mocnym kontrastem jest możliwe np. przez rozmycie punktów łączenia plam o odmiennym kolorze bądź przez stosowanie dużych jednokolorowych płaszczyzn.
Osobną kwestią jest to, że czarno-białe elementy na podłodze będą wyglądały bardzo efektownie tylko wtedy, kiedy odpowiednio zadba się o ich czystość. Na tle obu kolorów od razu widać wszelkie zabrudzenia, a nawet codzienny kurz, nie obejdzie się więc bez regularnego sprzątania wraz ze stosowaniem środków konserwujących i nabłyszczających.

Foto: CC by Sean Mulgrew / Flickr

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x