Ekologiczne, wydajne i energooszczędne kotły grzewcze stają się normą w polskich domach. Kotły 5 klasy, bo tak określone zostały nowoczesne urządzenia grzewcze spełniające normę PN-EN: 303-5:2012, przyczyniają się do zmniejszenia smogu zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach. Czym się wyróżniają?
Table of Contents
ToggleCo wyróżnia kotły 5 klasy?
Kotły 5 klasy to kotły grzewcze, które są przystosowane do spalania jednego, wybranego rodzaju paliwa. Znowelizowana w 2012 roku norma PN-EN 303-5:2012 dotyczy głównie sprawności cieplnej urządzenia oraz granicznych wartości emisji zanieczyszczeń. Odnosi się do kotłów grzewczych na paliwa stałe do 500 kW. Klasa 5 oznacza spełnienie najbardziej restrykcyjnych wymagań. Kocioł 5 klasy to gwarancja najniższej emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz wysokiej sprawności, co wiąże się również z mniejszym zużyciem paliwa. Ponadto urządzenia te są często objęte programem dofinansowań w ramach ochrony środowiska.
Klasa kotła nadawana jest na podstawie wnikliwych badań, którym poddawane jest urządzenie. W Polsce takie badania mogą być wykonane jedynie przez jednostkę posiadającą akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Potwierdzeniem przeprowadzenia badania na zgodność z normą PN EN 303-5:2012 jest certyfikat wydany przez PCA.
Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł klasy 5:
- według której normy została nadana klasa urządzenia (aktualnie obowiązującej czy poprzedniej),
- czy informacja na temat klasy urządzenia jest kompletna – czy dotyczy zarówno sprawności cieplnej, jak i emisji zanieczyszczeń,
- czy certyfikat został wystawiony przez jednostkę posiadającą akredytację PCA.
Wśród najbardziej nowoczesnych i cieszących się coraz większą popularnością są automatyczne kotły na ekogroszek, kotły na pellet oraz kotły zgazowujące drewno. Największą zaletą kotłów na ekogroszek i pellet jest zaawansowana automatyzacja, która obejmuje m.in. podajnik paliwa, dzięki czemu nie wymagają od użytkownika tyle zachodu, co tradycyjne kotły zasypowe z ręcznym załadunkiem.
Kotły na biomasę. Jak działa kocioł na pellet?
Zaletą kotła na biomasę jest mała ilość popiołu powstającego podczas spalania pelletu – około 0,3-1%, co daje maksymalnie 10 kg popiołu na 1 tonę paliwa. Czyszczenie kotła na pellet nie jest tak kłopotliwe, jak konserwacja kotłów węglowych, a wymiennik zanieczyszcza się w dużo mniejszym stopniu. Dzięki temu żywotność tych kotłów na biomasę jest bardzo wysoka. Kotły na pellet zapewniają wysoki standard użytkowania, mają wysoką sprawność, posiadają funkcję automatycznego czyszczenia palnika i automatyczną zapalarkę. Ogromną zaletą większości modeli kotłów na pellet znajdujących się w ofercie firmy Defro jest funkcja automatycznego czyszczenia wymiennika i odprowadzania popiołu, co sprawia, że te nowoczesne urządzenia stają się praktycznie bezobsługowe.
Kocioł na ekogroszek kl. 5 – dlaczego warto go zainstalować?
Nazwą ekogroszek określany jest węgiel kamienny w postaci specjalnego granulatu o nieregularnym kształcie i wielkości 5-25 mm. Ekologiczne spalanie tego paliwa możliwe jest tylko w nowoczesnych kotłach na ekogroszek z podajnikiem retortowym. Ekogroszek wyróżnia się dużą kalorycznością, dzięki czemu jest paliwem wydajniejszym niż pellet. Sprawdzony, wiarygodny i kwalifikowany ekogroszek ma 26-28 MJ/kg. Zużycie pelletu w stosunku do ekogroszku jest większe o mniej więcej 15-20%. Jego minusem jest nieco wyższa zawartość popiołu niż w przypadku pelletu. Ekogroszek jest za to paliwem tańszym i łatwo dostępnym. Dlaczego kotły 5 klasy przeznaczone do spalania ekogroszku umożliwiają jego ekologiczne spalanie? Dzięki odpowiedniej budowie kotła oraz niewielkim rozmiarom ekogroszku, podczas palenia paliwo to okalane jest powietrzem, co umożliwia jego równomierne spalanie i generowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń do atmosfery.
Więcej na temat nowoczesnych kotłów 5 klasy Defro dowiesz się ze strony: https://www.defro.pl/k,19,5-klasa.html