Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Czego nie wolno robić w ciąży?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Czego nie wolno robić w ciąży?

Dla niektórych kobiet oczywiste jest to, co wolno, a czego nie podczas ciąży. Na przykład picie alkoholu czy palenie papierosów jest definitywnie zabronione. Ale co z pracą zmianową? Albo sprzątaniem z użyciem detergentów? Ten artykuł powstał po to, aby te wątpliwości rozwiać. Zapraszamy do lektury!

Używki w ciąży

Picie alkoholu w ciąży jest zabronione. Nie dopuszcza się nawet przysłowiowej “lampki wina”. Jest tak, ponieważ nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą może wypić ciężarna – u każdej kobiety wpłynie on inaczej na rozwój dziecka. Dopuszczanie “lampki wina” było modne w latach 80. Od tamtej pory, przeprowadzono wiele badań i udowodniono, że każda ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na dziecko. Tylko niektóre z powikłań to: niewydolność łożyska, zgon wewnątrzmaciczny, ubytki w ośrodku nerwowym dziecka itp. Jedyny dopuszczalny napój tego typu to piwo bezalkoholowe 0,0%. Palić w ciąży również nie wolno. Możemy czasem usłyszeć, że rzucenie palenia z dnia na dzień jest szkodliwe dla dziecka. Osoby opowiadające tego typu historie nie posiadają aktualnej wiedzy – palenie powinno się rzucić od razu, ponieważ zwiększa ryzyko wad wrodzonych, poronienia, a także jest czynnikiem śmierci łóżeczkowej noworodka.

Praca w ciąży

Oczywiście praca w ciąży jest dozwolona, ale obłożona pewnym restrykcjami. Podstawowa reguluje ilość pracy kobiety ciężarnej – nie może ona pracować więcej niż osiem godzin z rzędu. Ponadto co 50 min przysługuje jej przerwa 10 min. Łącznie, kobieta ciężarna pracuje więc 6h i 40 min. Wprowadzenie tego typu przerw wpływa między innymi na zmniejszenie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego. Tak wyglądają regulacje dotyczące pracy biurowej/w pozycji siedzącej. A co z kobietami, które muszą stać w pracy? Według ustawodawcy nie mogą one stać dłużej niż 3 godziny w ciągu doby. Ciężarne nie powinny także nosić tyle, co inne pracownice – zgodnie z wytycznymi mogą podnosić ¼ limitu przewidzianego dla pozostałych kobiet. Jakiej więc pracy kobiety ciężarne nie mogą wykonywać? Przede wszystkim zmianowej. Zgodnie z prawem kobieta ciężarna nie może pracować w nocy, ponieważ nawet w pierwszych tygodniach ciąży ma ona zły wpływ na dziecko.

Sprzątanie w ciąży

W czasie ciąży można wykonywać prace domowe i używać ogólnodostępnych preparatów do sprzątania (oczywiście w granicach rozsądku i zgodnie z wytycznymi lekarza). Więcej szkody niż porządki może wyrządzić dom pełen kurzu. Poradzić sobie z nim można za pomocą odkurzacza wyposażonego w odpowiedni worek syntetyczny i filtr HEPA. Tego typu zestaw pomoże zatrzymać kurz i inne alergeny wewnątrz urządzenia, dzięki czemu odkurzanie będzie łatwe i efektywne. To świetne rozwiązanie dla kobiet w ciąży, ale także alergików. Najwyższej jakości worki do odkurzacza i filtry HEPA znajdziesz na stronie www.swiatworkow.pl.

Artykuł opracowany przez firmę ŚwiatWorków specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x