Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Czy płyty granitowe powinny być impregnowane?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Czy płyty granitowe powinny być impregnowane?
Płyta granitowa jest niezwykle elegancka, więc chcemy, by zachowała swój wygląd jak najdłużej. Zadajemy sobie często pytanie: czy możemy zrobić coś, by cieszyć się piękną podłogę przez lata? Jedną ze stanowiących odpowiedź czynności, która pojawia się w dyskusjach na ten temat, jest impregnacja. Nie jest to łatwy temat, bo w internecie i wśród fachowców funkcjonują bardzo różne opinie na temat wartości tego procesu. Czy spośród nich możemy wyłuskać obiektywną prawdę na temat impregnacji płyt granitowych?

 

Jak ochronić granit?

Granit jako naturalny kamień jest materiałem niezwykle trwałym. Dotyczy to jednak raczej odporności na czynniki mechaniczne – bardzo trudno jest go skruszyć czy złamać. Co jednak z wytrzymałością na czynniki chemiczne? Niestety, granit cechuje się wysokim wskaźnikiem nasiąkliwości, co oznacza, że jakiekolwiek powstałe na nim plamy przenikają do struktury płytki. Może to spowodować nieestetyczne przebarwienia. Nietrudno wyobrazić sobie okoliczności, w jakich może dojść do wylania cieczy – rodzinna uroczystość, organizowana w domu impreza lub po prostu codzienna nieuwaga. Wszystko to może stać się przyczyną utraty pożądanego wyglądu naszej podłogi. Na szczęście istnieje sposób, by temu zapobiec!

Na czym polega impregnacja?

Impregnacja – bo oczywiście o niej mowa – polega na stworzeniu chemicznej warstwy ochronnej, która nie pozwala na przeniknięcie cząsteczek cieczy do wewnątrz granitu. Dzięki jej istnieniu wystarczy, że przetrzemy poplamione miejsce szmatką, a wchłonie ona szkodliwą z punktu widzenia utrzymania kamienia substancję. Aby uzyskać taki efekt, musimy jednak sięgnąć po środek, który jest dostosowany do posiadanego przez nas rodzaju płytek. Jeśli mamy wątpliwości, czy wybrany przez nas produkt jest tym właściwym, dokładnie zapoznajmy się z informacją na opakowaniu i skonsultujmy się ze sprzedawcą. Przykrą konsekwencją użycia substancji niskiej jakości lub takiej, która została przygotowana z myślą o innym materiale, może być odbarwienie granitu na całej powierzchni podłogi. Efekt może być więc dużo bardziej niekorzystny niż niewielka plama, jakiej chcieliśmy uniknąć.

Impregnacja jest znakomitym i skutecznym sposobem na to, by przedłużyć życie naszych płytek granitowych. Nie należy wierzyć domorosłym specjalistom, którzy głoszą niesprawdzone teorie na temat rzekomej daremności przeprowadzania tego procesu. Na rynku znajdują się w tym momencie również impregnaty o specyficznych właściwościach – na przykład takie, które stworzą iluzję mokrego granitu. Warto sprawdzić wszystkie opcje!

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x