Stomatologia estetyczna jest działem medycyny – szeroko rozwiniętej stomatologii. Nie należy jej traktować jako elementu niepotrzebnego, porównywalnego do próżności czy zbytku, bez którego można się obejść bez uszczerbku na zdrowiu. Wręcz przeciwnie, nasze intuicyjne zestawianie ładnego wyglądu zębów ze zdrowiem zazwyczaj jest instynktem właściwym, a w przypadku stomatologii estetycznej mamy wyjątkowo mocny przykład tego zjawiska.
Table of Contents
ToggleUzupełnianie braków implantami
Najbardziej spektakularnym elementem stomatologii estetycznej jest implantacja sztucznych zębów w miejsce zębów utraconych. Braki w uzębieniu są wyjątkowo nieestetyczne, a nowoczesne materiały i techniki implantacji pozwalają na uzupełnienie braków w sposób nie pozwalający odróżnić sztucznego zęba od prawdziwych. Co bardzo istotne, taki zabieg umożliwia odtworzenie normalnej pracy całej szczęki. Jej zaburzenia to poważna sprawa, ponieważ może skutkować powstaniem zaburzeń zgryzu, szybkim zużywaniem się niektórych zębów, nieprawidłowym żuciem, a nawet zanikiem wyrostków zębowych.
Licówki
Coraz bardziej popularnym zabiegiem stomatologii estetycznej jest wstawianie licówek. Bezpośrednim efektem tego zabiegu jest uzyskanie równych powierzchni zębów, poprawienie zgryzu oraz stworzenie hollywoodzkiego uśmiechu. Oprócz piorunującej poprawy estetyki zębów, uzyskuje się wiele korzyści typowo zdrowotnych. Najważniejsze jest tutaj lepsze ustawienie zębów, wyeliminowanie wielu drobnych wad zgryzu, zmniejszenie podatności na próchnicę, jak również uzyskanie powierzchni znacznie łatwiejszych do czyszczenia. Zakładanie licówek jest poprzedzone tak zwanym opracowywaniem zębów, co oznacza w praktyce ich opiłowanie. Normalnie byłby to zabieg dla nich wyjątkowo szkodliwy, ale uzupełnienie uszkodzonych powierzchni przez licówki sprawia, że zęby stają się mocniejsze niż były.
Usuwanie kamienia i płytki nazębnej
Zabiegi stomatologii estetycznej wcale nie muszą być skomplikowane. Praktycznie w każdej chwili można przeprowadzić chociażby usuwanie kamienia i płytki nazębnej. Jest to zabieg, w ramach którego dentysta poprzez strumień wody z odpowiednimi piaskami, z użyciem ultradźwięków lub innej technologii usuwa kamień nazębny. Są to złogi mineralne, których nie da się już usunąć szczoteczką. Złogi te stanowią poważne ryzyko rozwoju próchnicy, jak również są bardzo nieestetyczne. Są to zwyczajnie czarne ślady na zębach.
Kamień osadza się wewnątrz płytki nazębnej, czyli miękkiej mazi powstającej z resztek jedzenia oraz śliny, w której bytują bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Jej idealne usunięcie szczoteczką jest trudne, więc wsparcie w postaci stomatologii estetycznej jest bardzo cenne.
Wybielanie zębów
Stosunkowo najmniej ważne dla zdrowia są zabiegi wybielania zębów. Proste zabiegi ograniczają się do polerowania, czyli usuwania elementów znajdujących się na zębach. Bardziej zaawansowane zabiegi zmieniają strukturę chemiczną zęba tak, że substancje zabarwiające szkliwo są neutralizowane i usuwane z organizmu.
Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit |