Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Czym są i jak działają pompy ciepła?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Czym są i jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię cieplną znajdującą się pokładach ziemi, powietrza i wody. Urządzenie podczas pracy wykorzystuje parowanie, sprężanie, skraplanie czy rozprężanie oraz niewielkie ilości energii elektrycznej.

Czym są i jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła?
Pompa ciepła zbudowana jest z elementów tworzących zamknięty układ. Jej zadaniem jest wymuszenie przepływu gazów z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. . Przy pracy pompy ciepła wykorzystywane jest zjawisko wzrostu temperatury gazu przy jego sprężaniu i jej obniżenia podczas rozprężania. Pompa ciepła wymusza więc przepływ z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. W układzie zamkniętym krąży więc czynnik, który podlega przemianom z postaci ciekłej na gazową czy odwrotnie, tym samym powodując, że energia cieplna przepływa ze źródła dolnego – gruntu do źródła górnego. Podczas procesu parowania odbierana jest energia cieplna z dolnego źródła, a następnie zasysana w sprężarce, gdzie następuje wzrost ciśnienia i temperatury. Po skropleniu czynnik może natomiast trafić do parownika

Jakie są zalety pompy ciepła?
Pompy ciepła cieszą się szczególnie dużą popularnością za granicą, choć i w Polsce znajdują coraz większą ilość zwolenników. Nic dziwnego, bo rozwiązanie to posiada szereg zalet. Wśród nich jedną z najważniejszych jest dostęp do darmowego, odnawialnego źródła energii, czyli tej zgromadzonej w gruncie, wodach gruntowych czy w powietrzu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że takie źródło energii jest łatwo dostępne. Tym samym eliminowana jest konieczność zabiegania o dostarczanie i składowanie paliwa, nie ma także potrzeby doprowadzania na działkę gazu. Co więcej, przy korzystaniu z pompy ciepła do środowiska nie są emitowane zanieczyszczenia. Urządzenie może też działać skutecznie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, a także umożliwia wykonanie instalacji z ogrzewaniem podłogowym. Wśród najważniejszych zalet wymienić można także prostą obsługę, która ogranicza się właściwie tylko do wprowadzania odpowiednich ustawień do regulatora.

Artykuł powstał we współpracy z http://grupaeneco.pl

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x