Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyk stomatologii zajmuję się odbudową straconych przez pacjenta zębów za pomocą protez. W protetyce stomatologicznej wyróżnia się protezy ruchome oraz stałe. To który z nich zostanie zastosowana, zależy w dużej mierze od tego, jak duże braki w uzębieniu trzeba odbudować oraz od możliwości finansowych samego pacjenta.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Uzupełnienie uzębienia, choć często lekceważone przez wiele osób jest bardzo istotny. Przede wszystkim nawet niewielkie, pojedyncze braki w uzębieniu powodują, że funkcja żucia zostaje zaburzona. Większe ubytki mogą nawet poważnie utrudnić nam spożywanie pokarmów, a zwłaszcza „twardszej” żywności. Dodatkowo brak pojedynczych zębów, może powodować ból w trakcie rozdrabniania pokarmów oraz sprzyjać powstawaniu chorób dziąseł, a także przesuwaniu się zębów sąsiadujących. Oczywiście braki w uzębieniu to także problem estetyczny. W ostateczności braki zębów w dłuższej perspektywie czasu mogą także powodować zamianę kształtu szczęki. Zachodzi w tym przypadku bowiem proces atrofii, który jest związany z zanikiem kości.

Szczęśliwie w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie odbudować właściwie każdy ubytek zębowy. Najlepszym sposobem są tutaj implanty zębowe. Jest to rodzaj protez stałych. Za ich pomocą można nie tylko zatuszować powstałe braki w uzębieniu, ale również całkowicie przywrócić naturalną funkcję żucia. Implanty zębowe wszczepia się w dziąsło. W ten sposób właściwie odwzorowujemy korzenie zęba. Dzięki użyciu do ich wykonania całkowicie biozgodnych materiałów, tkanki organizmu nie traktują ich jak ciało obce. Są bardzo trwałe i odporne na wszelkiego typu obciążenia mechaniczne, dzięki czemu doskonale odbudowują funkcję żucia. Niestety implanty są stosunkowo kosztowne i nawet wykonanie pojedynczych konstrukcji może być niedostępne dla osób uboższych. W takim przypadku najczęściej wykorzystuje się zębowe protezy ruchome. Są to protezy częściowe oraz całkowite. Te pierwsze dzielą się zaś na szkieletowe oraz osiadające. Pierwsze z nich, podobnie jak mosty protetyczne, osadza się na naturalnych zębach lub na wszczepionych implantach. Protezy osiadające opierają się z kolei jedynie na błonie śluzowej. Z kolei protezy całkowite to akrylowe konstrukcje, które mają za zadanie uzupełnienie całych łuków zębowych. Ich olbrzymią wadą jest stabilność, a raczej jej brak. O ile górne protezy tego typu są zazwyczaj stosunkowo stabilne, to dolne konstrukcje często się przesuwają, co powoduje, że funkcja żucia jest utrudniona. Ten problem często rozwiązuję się, wszczepiając dwa implanty, które pozwalają na ustabilizowanie protezy.

Ostatecznie w protetyce wykorzystuje się też mosty protetyczne oraz wkłady koronowe. Te pierwsze stosuje się je w celu odbudowy większych, tzn. składających się z kilku zębów, braków w łuku zębowym. Mosty są zbudowane z kilku połączonych ze sobą koron protetycznych, które osadza się na sąsiadujących z luką naturalnych zębach pacjenta lub na wszczepionych w tym celu implantach. Wkłady służą zaś do odbudowania jedynie koron zębów.

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl
0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x