Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Dentysta Karlino

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe to normalny problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, natomiast w celu nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej dolegliwości, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Szczecin

Obnażanie szyjek zębowych to wynik „odwoływania się” czy i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na dobę, ale proces tenże istnieje niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn prawdopodobnie być sporo, choć najczęstsze z nich więc wiek pacjenta, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Odsłanianie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często też higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, montujący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy również ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesie odkładania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy i „opuszczanie się” dziąseł to niekiedy proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z obecnego początku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy pokazują się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a i na przyjemny i pikantny smak również na zmysł to charakterystyczny objaw obnażonych szyjek zębowych. Spotyka się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o ostrym zapachu i temperaturze, kiedy również w dotyku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest ciężkie, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta akcję jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a też od zaawansowania choroby. Zazwyczaj otwiera się ale od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to wczesne etapy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi przygotowuje się w gabinecie stomatologicznym w punktu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przejmuje się je co pół roku.

Potrzebna prawdopodobnie istnieć też zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych odnosi się miękkich szczoteczek. Istotna istnieje same technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w obrotu od dziąsła) Tak jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do składania się osadu nazębnego.

Dentysta Szczecin

Warto wyposażyć się więcej w właściwe preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Odpowiedzialne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i gorącego, a także słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami niezbędne jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W niektórych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe oddaje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Szczecin

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x