Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Dlaczego warto planować? Zalety umiejętnego zarządzania czasem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Dlaczego warto planować? Zalety umiejętnego zarządzania czasem

Do popularnego CV wpisujemy wiele naszych zalet i umiejętności. Jednak mało komu przyjdzie do głowy, zarówno od strony pracownika jak pracodawcy zapytać lub sprawdzić, czy dana osoba posiada umiejętność zarządzania własnym czasem. Tymczasem zdolność do planowania i zarządzania, pozwala lepiej i wydajnej nam pracować co jest zyskiem dla samego pracodawcy, a jednocześnie unikać sytuacji stresowych i nie tworzyć problemów, które sami później musimy rozwiązywać, co jest oczywiście naszym zyskiem.

Dlaczego warto planować? Zalety umiejętnego zarządzania czasem

Umiejętność zarządzania jest przydatne wszędzie. Jednak najbardziej cenione jest w przypadku tych zawodów, gdzie jesteśmy zmuszeni pracować w warunkach szerokiej samodzielności i autonomii. Odpowiednie planowanie w tej sytuacji gwarantuje nam przede wszystkim wzrost wydajności. To nie tylko potencjalny zysk dla naszego pracodawcy. Skrócenie czasu, który musimy poświecić na wykonanie danego zadania, jest też oczywiście korzystne dla nas. Z tego zysku wynika kolejny. To większa satysfakcja z pracy. Kiedy jesteśmy w stanie znacznie skrócić czas pracy, to staję się ona mniej mozolna, monotonna i uciążliwa. Dzięki temu jesteśmy mniej sfrustrowani i zirytowani czynnością, którą musimy wykonać, a to oczywiście przekłada się na nasze samopoczucie. I choć nie zawsze jest to regułą, ale częstą praktyką, to lepsza wydajność przekłada, a raczej powinna się przekładać w warunkach gospodarki rynkowej, na zdecydowanie lepsze, wyższe zarobki oraz awans.

Lepsze planowanie to także niższy poziom stresu i ogólnego zdenerwowania. Wykonywanie obowiązków w terminie obniża napięcie. Jeśli nie pracujemy do ostatniej chwili, mamy czas na nanoszenie poprawek, a sam termin oddania efektów pracy nie jest już dla nas przyczyną stresu. Oznacza to także lepsze relacje z pracodawcą oraz współpracownikami. Nikt nie lubi bałaganiarzy czy osób niezorganizowanych. To, co może wzbudzać pewien uśmiech politowania, czy nawet być urocze w kontaktach prywatnych, niekoniecznie przekłada się na hierarchię zawodową i pracę. Nasze niezorganizowanie nie tylko wpływa na zyski firmy i jej działalność, ale też utrudnia pracę naszym współpracownikom. Bo ktoś te nasze błędy będzie musiał naprawić. W niektórych przypadkach także ponieść wraz z nami odpowiedzialność zbiorową za nasze błędy i pomyłki. W efekcie tego bardzo szybko staniemy się osobą, z którą inni pracownicy nie będą chcieli współpracować. Zatem lepsze zorganizowanie i zarządzanie czasem, to nasza szansa na lepsze kontakty w pracy.

Samego planowania czasu można się zaś nauczyć. Niektórzy z nas mają wyraźną tendencję do zrzucania winy za swoje lenistwo na cechy charakteru. Wytłumaczenie „ja już tak mam”, „to wina genów” jest niezwykle wygodne i pozwala całkowicie pozbyć się odpowiedzialności za własne lenistwo. Jest to jednak wytłumaczenie fałszywe i mało perspektywiczne. Skoro bowiem sami deklarujemy, że jest to cecha nieusuwalna i stała, to jaki interes ma pracodawca w trzymaniu nas w miejscu pracy? Kiedy sami deklarujemy, że będziemy pracować źle i mało wydajnie?

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x