Rzeszów to stolica Podkarpacia – dynamicznie rozwijające się miasto, które oferuje mieszkańcom coraz więcej. Dokąd jednak wybrać się gdy chcemy odrobinę oderwać się od miejskiej rzeczywistości?
Table of Contents
ToggleDokąd na wycieczkę z Rzeszowa?
Rymanów jest podkarpacką gminą wiejską położoną w górach Beskidu Niskiego, znaną głównie z uzdrowiska – Rymanowa Zdroju. Uzdrowisko znajduje się w dolinie Taboru, a wokół niego roztaczają się Wzgórza Rymanowskie.
W pobliżu uzdrowiska rozciąga się malownicza Kotlina Krośnieńska. Rymanów Zdrój, podobnie jak miejscowość Rymanów jest dobrym punktem wypadowym pieszych wycieczek, odkąd źródła mineralne zyskały na popularności. Co ciekawe te dwa miejsca dzieli niewielka odległość 4 km. Do tej pory turyści mogą podziwiać drewnianą zabudowę willową, która pochodzi z pierwszych lat istnienia uzdrowiska. W Rymanowie Zdroju znajduje się także kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w stylu neogotyckim pochodzący z 1909 – 1910 r. Niedaleko Rymanowa są położone mniejsze miejscowości, w których również nie brakuje miejsc wartych zobaczenia.
Kościoły w Klimkówce
W Klimkówce znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Św. Krzyża znany z czternastowiecznego wieku. Drugim zabytkiem jest drewniany kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła pochodzący z 1854 r. Dach jest kryty gontem i otoczony murem wykonanym z polnych kamieni. W świątyni znajduje się polichromia wykonana przez Tadeusza Popiela. Będąc w Klimkówce warto zwiedzić także zabytkowy park podworski.
A może Lubaczów i jego okolice?
Rozciągający się Płaskowyż Tarnogrodzki obfituje w zwierzynę łowną oraz chronione gatunki zwierząt i roślin, co bez wątpienia przyciąga uwagę turystów.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się rejon Roztocza. W północnej części lubaczowskiego powiatu znajduje się Południowo roztoczański Park Krajobrazowy. Poza bogatym środowiskiem przyrodniczym warte zobaczenia są też zabytki architektury świeckiej i sakralnej. W stronę Biłgoraja kursują busy regularne, np. firma Jan Bus.
Szlak zielony im. św. Brata Alberta
Szlak zielony im. św. Brata Alberta przebiega na dystansie ok. 50 km przez najciekawsze miejsca w okolicy. Początek trasy znajduje się w miejscowości Narol i biegnie przez Lipsk, Wzgórze Wielki Dział, Werchratę i Horyńca. Piesza wycieczka tym szlakiem połączona z biwakowaniem to doskonały sposób na to, aby naładować baterie obcując z naturą. Oczywiście do wszystkich tych miejsc można dotrzeć także wynajętym rzeszowskim autobusem lub busem – wybór należy do turystów. Do najciekawszych punktów na trasie im. Św. Alberta należą wzgórze Monasterz z ruinami klasztoru oraz Horyniec – punkt docelowy wycieczki oraz miejscowość uzdrowiskowa. Turyści, którzy chcą podróżować na piechotę powinni zdecydowanie odpowiedni przygotować się kondycyjnie.
Park Etnograficzny w Kolbuszowej
Park Etnograficzny jest skansenem budownictwa ludowego, rozciągającym się na obszar niemal 30 hektarów. Znajduje się tam około osiemdziesiąt obiektów architektury drewnianej oraz szereg sprzętów, narzędzi i innych przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych przez Lasowiaków i Rzeszowiaków na przełomie XIX i XX wieku. Do najciekawszych obiektów należą remiza strażacka z wystawą dawnego sprzętu pożarniczego, młyn wodny i zespół wiatraków oraz olejarnia. Warto zobaczyć także świątynię z Rzochowa, budynek szkoły i karczmy. Wyjazd za miasto z Rzeszowa jest bardzo popularną formą spędzania weekendów. Jeśli nie samochodem, można także wsiąść w autobus lub wynająć busa jeżeli mamy więcej chętnych na wycieczkę.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Dariusza Podolca www.autokary-podolec.pl
polecam