Domek ogrodowy to dla każdego dziecka mnóstwo frajdy, wspaniałej zabawy w pojedynkę, jak i z rówieśnikami. Dla rodziców zaś możliwość spełnienia tego marzenia, bo nie trzeba już własnoręcznie bawić się w majsterkowicza. Na rynku zagościły ciekawe konstrukcje domków ogrodowych, wykonane z różnych materiałów. Mniejsze i większe, dostosowane do wieku dzieci oraz ich potrzeb, z możliwością rozbudowy o dodatkowe elementy lub użytkowania na zewnątrz i wewnątrz. Na co należy zwracać uwagę, nim dokona się ostatecznego wyboru?
Table of Contents
ToggleDomki ogrodowe dla dzieci – na co zwracać uwagę przed zakupem
Dla małych i dużych
Domki ogrodowe mają różne rozmiary. Część z nich nadaje się dla dzieci od 12 miesiąca życia, do maksymalnie kilku lat, przeważnie 5. Inne zaś mogą być użytkowane przez dzieci od 3 roku życia, za to nie wiążą się z górnym ograniczeniem wiekowym. Przede wszystkim chodzi o rozmiar takiej konstrukcji, jak i sposób wykonania.
Domek ogrodowy dla dzieci do lat trzech powinien mieć wymiary wynoszące minimum 100x100x100 cm. Dla starszych pociech warto wybierać domki o wymiarach przynajmniej o 50 cm większe – względem szerokości, długości i wysokości. Starszym dzieciom najlepiej korzysta się z domków, które mają minimum po 200 cm szerokości i długości oraz 170 cm wysokości.
Domki plastikowe
Małe domki plastikowe są przeznaczone głównie dla najmłodszych dzieci. Zapewniają im większe bezpieczeństwo, bo są lekkie, lepiej amortyzują ewentualne uderzenia, nie rodzą ryzyka wbijania się drzazg. To konstrukcje gotowe, proste w montażu, które łatwo przechowywać i przenosić z miejsca na miejsce. Mogą być użytkowane w ogrodzie, a także w zamkniętych pomieszczeniach, dzięki czemu nie trzeba martwić się o to, jak taki domek przetrwa zimę.
Plastikowe domki ogrodowe dla najmniejszych pociech, nie dają możliwości rozbudowy o dodatkowe elementy, bo są produktami gotowymi, o określonej liczbie i rodzaju części. Z drugiej strony na ich plus przemawiają wyraziste, żywe barwy i mnogość kształtów. Dla dzieci od 12 miesiąca życia to świetny sposób na kreatywną zabawę, a przy okazji naukę rozpoznawania kolorów, kształtów. Choć plastik jest stosunkowo miękki i podatny na uszkodzenia, a możliwości naprawy praktycznie nie istnieją, to lekkość konstrukcji i bezpieczeństwo jej użytkowania przez najmłodsze pociechy, przemawia na plus. Ponadto takie domki można kupić w niewielkich kosztach, dlatego ewentualnie uszkodzenie czy trwałe zniszczenie, jest znacznie mniejszym problemem, niż uszkodzenia powstałe w domkach chociażby drewnianych, kosztujących nawet około 2000 złotych.
Zaleta plastikowej konstrukcji to kolejno łatwość utrzymania w czystości. Domek wystarczy raz na jakiś czas umyć stosując zwykłą ściereczkę i delikatne środki czyszczące. Decydując się na taką konstrukcję, należy zwracać uwagę na jakość zastosowanego plastiku. To, że rodzice decydują się na tańszy produkt nie oznacza, że może on odbiegać jakościowo od innych propozycji.
Drewniane domki ogrodowe
Dużo możliwości dają drewniane domki ogrodowe. Uwagę zwraca się między innymi na to, że konstrukcja bazująca na drewnie doskonale wpisuje się w ogrodowe aranżacje, i to każdego rodzaju. Drewno to naturalny materiał, dlatego pod względem charakteru jest najbardziej pożądany do ogrodów.
Drewniane domki mogą być mocowane na ziemi lub oferować konstrukcję na słupach, wraz z możliwością rozbudowy o kolejne elementy – huśtawki, zjeżdżalnie, schodki, ścianki wspinaczkowe. Im więcej takich dodatków, tym więcej zabawy, ale i urozmaicenie pod względem podejmowanej aktywności fizycznej.
Bezpieczeństwo korzystania z domków drewnianych nie pozostawia żadnych złudzeń. Konstrukcja wysokiej jakości, właściwie zmontowana, odpowiednio oszlifowana i zaimpregnowana, jest w pełni bezpieczna. Istnieje jedynie ryzyko wbicia drzazgi, ale to tylko niewielki minus, a tak naprawdę zdarzenie, które może nastąpić nawet w domu. Atutem jest możliwość pomalowania drewna na dowolny kolor, przemalowania przed kolejnym sezonem, jeśli dziecku znudzi się dotychczasowe wydanie. Ponadto z tego typu domków mogą korzystać wszystkie dzieci od 3. roku wzwyż, praktycznie bez ograniczeń wiekowych.
Bezpieczna zabawa
Stabilność konstrukcji, materiały wysokiej jakości, opatrzenie niezbędnymi certyfikatami, potwierdzającymi między innymi dopuszczenie do użytkowania przez dzieci w określonym wieku. Zabawa w domku ogrodowym musi być w pełni bezpieczna, dlatego te aspekty podczas wybierania są bardzo istotne. Warte przemyślenia jest miejsce do przechowywania lub sposób zabezpieczania, by wybrana konstrukcja cieszyła dziecko przez możliwie długi czas i nie wiązała się z sezonowymi, wysokimi wydatkami na konserwację, naprawy czy konieczność całkowitej wymiany.
Więcej informacji o domkach ogrodowych dla dzieci można znaleźć pod adresem https://bazkar.pl