Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Drabinki gimnastyczne – parametry techniczne, budowa i zastosowanie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Drabinki gimnastyczne - parametry techniczne, budowa i zastosowanie

Istotną częścią każdej sali gimnastycznej są drabinki. I choć uczniowie nie ćwiczą na nich zbyt chętnie, to jednak – w przeciwieństwie do innych przyrządów – gwarantują one maksimum bezpieczeństwa. Co zatem warto wiedzieć na ich temat i jak wybrać najbezpieczniejsze z nich?

Zalety ćwiczeń na drabince

Drabinki gimnastyczne są uniwersalnymi przyrządami do ćwiczeń. Po pierwsze, zapewniają one komfortowy punkt podparcia dla osób ćwiczących. Po drugie, są stabilne i bezpieczne. Wreszcie po trzecie, ćwiczenia na nich kształtują zwinność i wytrzymałość. Nie ma więc powodów, by kwestionować ich dobre strony. Jednakże…

Co warto wiedzieć o drabince?

Ich zalety są determinowane przede wszystkim przez jakość ich wykonania. Ta zaś jest ściśle uzależniona zarówno od zastosowanych materiałów, jak też od sposobu ich wykończenia.

1. Materiał wykonania – drabinki gimnastyczne powinny być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. Dlatego do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim drewno bukowe. Jest to optymalny kompromis pomiędzy twardością i ceną.

2. Wykończenie – każda drabinka gimnastyczna powinna być przede wszystkim odpowiednio wykończona i zakonserwowana. W trakcie ćwiczeń, do jej struktury może przenikać wilgoć i pot, które z biegiem czasu osłabią drewno. Istotny jest tutaj lakier, chroniący drewno przed wilgocią i oddziaływaniami mechanicznymi.

3. Kształt – szczebelki w drabinkach gimnastycznych powinny mieć odpowiedni kształt. Najlepiej, jeśli ich przekrój ma formę zorientowanej w pionie elipsoidy. Dzięki temu zapewniają one komfortowy i bezpieczny chwyt, niezależnie od aktualnie wykonywanych ćwiczeń.

4. Wysokość – drabinki powinny zapewniać możliwość wykonania różnych rodzajów ćwiczeń. Dlatego ich optymalna wysokość powinna mieścić się w zakresie 2.5 – 3 metrów, oczywiście zależnie od ukształtowania sali gimnastycznej.

Podsumowując, odpowiednio zaprojektowane i wykonane drabinki gimnastyczne to rozwiązanie, które zapewni efektywność i bezpieczeństwo wszystkich rodzajów ćwiczeń.

Artykuł powstał we współpracy z https://romana.com.pl/kategoria-produktu/drabinki-gimnastyczne/

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x