Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Drukuj z głową – ekologicznie i ekonomicznie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Drukuj z głową - ekologicznie i ekonomicznie

Drukowanie w domowym zaciszu od wielu lat jest już łatwo dostępne i stosunkowo tanie. W większości domów drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne jest obecnym i często używanym sprzętem, szczególnie gdy korzystają z niego również studenci i uczniowie. Drukując nawet nieduże ilości, warto znać parę sposobów na to, by drukowanie było i ekonomiczne i przyjazne środowisku.

Drukuj z głową – ekologicznie i ekonomicznie

Wykorzystaj ponownie niepotrzebną makulaturę

To podstawowa zasada, której przestrzeganie pozytywnie wpłynie na domowy budżet, ale i świadczyć będzie o naszej świadomości ekologicznej. Jeśli drukujemy materiały do naszego własnego użytku – np. notatki czy przepisy kulinarne, warto w tym celu skorzystać z papieru, który ma zadrukowaną tylko jedną stronę. Porządkując makulaturę, można zawczasu zadbać o oddzielne miejsce na kartki, które można jeszcze zadrukować i w razie potrzeby po nie w pierwszej kolejności sięgać. W ten sposób dbamy nie tylko o nasz portfel kupując rzadziej kolejne ryzy, ale przyczyniamy się też do ochrony środowiska, odpowiedzialniej podchodząc do problemu niepotrzebnego marnowania papieru.

Drukuj w trybie duplex

Drukowanie dupleks, czyli drukowanie dwustronne można włączyć w okienku ustawień każdej drukarki. Warto o tej opcji pamiętać za każdym razem, a w szczególności, gdy chcemy wydrukować większą ilość stron. To pozwoli nam zaoszczędzić papier, a także objętość wydrukowanych dokumentów. Jeśli dodatkowo przed drukowaniem odpowiednio zeskalujemy dokument, np.: po dwie strony dokumentu na jednej stronie kartki w trybie duplex, zużyjemy aż 4 razy mniej papieru, a co za tym idzie – wykorzystywać go będziemy ekonomiczniej.

Pamiętaj o recyklingu zużytych tuszów czy tonerów

Chociaż obowiązek utylizacji zużytych tuszów i tonerów do drukarek nałożony jest przede wszystkim na firmy, w domowym zaciszu również warto pamiętać o takiej praktyce i przekształcić ją w pożyteczny nawyk. Tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest obudowa wkładu do drukarki, a także jej gumowe czy metalowe elementy są dla środowiska szkodliwe, bo nie ulegają naturalnemu rozkładowi, a znajdujące się wewnątrz resztki proszku są wręcz niebezpieczne dla zdrowia człowieka. W większości miast w Polsce można bez problemu odnaleźć punkty skupu zużytych tuszów i tonerów. Zamiast więc wyrzucać puste kasety, mamy możliwość lepszego zadbania o nasze środowisko, a przy okazji zdobycia dodatkowej gotówki, którą otrzymamy za sprzedaż. Istnieją firmy, które prowadzą skup nie tylko stacjonarnie, ale także wysyłkowo. Białostocka firma DrTusz od lat stosuje taką praktykę i cieszy się ona uznaniem zarówno u osób prywatnych, jak i firm.

Regeneruj, zamiast wyrzucać

Wiele wkładów atramentowych czy laserowych po zużyciu można napełnić ponownie, bez konieczności zakupu nowego tuszu czy tonera. Czasem bywa też tak, że dłużej nieużywany wkład wymaga jedynie regeneracji. Zarówno jedną, jak i drugą czynność można wykonać samodzielnie, zaglądając do dostępnych w sieci filmów instruktażowych. Z drugiej strony większośc sklepów i serwisów z drukarkami oferuje takie usługi i nie są one kosztowne. Warto następnym razem przed zakupem kolejnego wkładu dowiedzieć się, czy obecny ma szansę jeszcze nam posłużyć.

Jak widać ekologiczne i ekonomiczne drukowanie nie wymaga wiele wysiłku. Wcielając w życie powyższe zasady, nasz domowy budżet zyska kolejne źródło oszczędności, a mądrzejsze i bardziej świadome korzystanie z drukarki będzie dobrą okazją, by jeszcze lepiej zadbać o nasze środowisko.

 

drtusz.pl

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x