Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli nas od grudniowego szaleństwa zakupowego. Spora część Polaków kupuje upominki gwiazdkowe na ostatnią minutę, przez co zamiast szczęścia na twarzy obdarowanego wywołują one zdziwienie a niekiedy nawet konsternację. Dlatego w tym roku nieco wcześniej zacznijmy myśleć o upominkach świątecznych. Może też warto byłoby postawić nie tyle na kupione, ile na własnoręcznie wykonane prezenty? My polecamy dziergane chusty, które są doskonałym upominkiem dla wszystkich kobiet, niezależnie od wieku.
Table of Contents
ToggleDziergane chusty – pomysł na prezent gwiazdkowy
Chusty – ale ja nie chcę babcinego prezentu!
Wiemy, że chusty kojarzą się wielu z nas ze starszymi paniami, które mają je zarzucone na głowę lub są całe owinięte w ciepłe połacie dzianiny. Warto jednak wiedzieć, że dzisiejsze chusty to zupełnie co innego. Wprawdzie nadal mają kształt trójkąta i wykonane są z włóczki, jednak wzornictwo oraz jakość nici z jakich są wykonane są zupełnie inne. Dzisiejsze chusty świetnie zastępują szaliki, są wspaniałym dodatkiem do eleganckiej sukni albo po prostu świetnie zastępują sweter, kiedy w domu robi się chłodno.
Zakupiona od rękodzielniczki
Chusty można kupić w sklepach, ale te najładniejsze wykonywane są własnoręcznie przez miłośniczki dziergania. Decydując się na zakup gotowej chusty lub zamówienie jej u osoby zajmującej się dzierganiem, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 150 do 400 złotych. Cena uzależniona jest od wielkości, rodzaju materiału oraz wzoru wybranej chusty.
Wykonana własnoręcznie
Jak widać rękodzieło sporo kosztuje. Z drugiej jednak strony można samodzielnie wykonać chustę na prezent i wówczas cena znacznie spada. Koszt zakupu drutów i/lub szydełka to zaledwie 20 – 30 złotych – należy przy tym zaznaczyć, że zakup jest jednorazowy a narzędzia posłużą przez wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat. Główny materiał na chustę – czyli włóczka to wydatek rzędu 30-100 zł. Cena uzależniona jest od składu i wielkości motka. I na tym kończą się koszty liczone w złotówkach. Niestety w przypadku chusty wykonanej własnoręcznie pojawia się jeszcze wydatek czasu, który należy doliczyć i z którym należy się liczyć. Samodzielne wykonanie chusty to spędzenie kilkunastu godzin z szydełkiem lub drutami w dłoni. Dlatego bardzo ważne jest, aby także ten element wydatkowy wziąć pod uwagę.
Kiedy zostanie resztka włóczki
Przy okazji warto wspomnieć, że resztki włóczki kupionej na chustę można wykorzystać w inny twórczy sposób. Pomysłowi twórcy mogą z niej wykonać np. sweterek na kubek, szalik albo etui na telefon. Takie drobne rzeczy to także ciekawy prezent dla rodziny i bliskich. Są one niedrogie, ale obdarowani doceniają czas i pomysłowość osób, które je wykonały.
Do tegorocznych świąt pozostało jeszcze trochę czasu, ale warto już teraz zacząć przygotowania. Własnoręcznie wykonane prezenty wymagają nieco czasu, więc zamiast czekać na ostatni dzwonek już teraz zacznij działać.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Liloppi zajmującym się sprzedażą wełny, włóczek i akcesorów dziewiarskich |