Architektura w najprostszym tłumaczeniu to budowle, pomysł techniczny i wykonanie. Ludzie nie łączący swojego życia z architekturą, nie patrzą na nią jak na obrazy słynnych malarzy- architektura przez to, że jest bardziej obecna w naszym życiu nie jest tak nietypowa jak obrazy, czy rzeźby. Architektura jako budynki nie interesuje nas tak jak na to zasługuje. Jeżeli jednak wolimy się zgłębić, wiedzieć coś więcej na jej temat, zauważymy, że architektura to sztuka, że antyczne budowle są jak obrazy znanych artystów.
Z początkiem artysta wytwarza szkic- rysunek techniczny, potem z swoją myślą przewodnia, kierując się dobranym stylem, projektuje – wypełnia i tak powstaje dzieło sztuki. Wszędzie możemy napotkać budowle eklektyczne, najczęściej są to ratusze miasta, urzędy, teatry, muzea, zdecydowana większość ludzi widziała taki budynek i przechodziła obok niego z uzasadnionym podziwem. Eklektyzm jest jednym ze stylów dzieł nietypowych, nie jest to gotyk, gdzie wszystko jest ściśle określone.
Table of Contents
ToggleEklektyzm – czym jest?
źródło: http://www.urzadzamy.pl/galeria/uzytkownik/17359/mural-w-salonie-vintage-i-styl-nowoczesny-czyli-eklektyzm-w-krakowie/
Ten styl jest mieszanką innych stylów. Każda część jest robiona jakby innym pędzlem w kompletnie inny sposób. A nawiązujemy tu do sztuki, ponieważ eklektyczne budynki pomimo różnorodności stylowej pozostają piękne i starannie ułożone, to coś co z przyjemnością można oglądać. Eklektyzm był rozpoznawalny w wielu epokach, lecz jako początek liczy się drugie ćwierćwiecze dziewiętnastego wieku do początku dwudziestego wieku i wtedy był pod postacią historycyzmu stosowanego świadomie i programowo. Eklektyzm rozwijał się w Europie i Ameryce Północnej. Słowo eklektyzm pochodzi z greckiego, „eklektikós”, czyli wybierający.
Jakie style zawarł w sobie eklektyzm?
Eklektyzm zawarł w sobie wiele nietypowych stylów i najczęściej same sobie przeczyły. Style zawarte w eklektyzmie to te słynne neo- style, czyli neorenesans, neobarok oraz neogotyk. Najczęściej spotykany i zauważalny u eklektyzmu to neogotyk i neorenesans.
Czym charakteryzuje się eklektyzm w architekturze?
źródło: https://kochamurzadzanie.pl/eklektyzm-we-wnetrzach/
Na pewno jest on rozpoznawalny oraz wiadomo, że przykuwa wzrok. Dużo różni się od zwykłych budowli bez polotu. Jak już wspominałam powyżej, eklektyzm jest mieszanką, co tworzy prawdziwe piękno, to coś jak mozaika składająca się w idealną całość – brzmi to niedorzecznie, lecz taki właśnie jest eklektyzm. Eklektyzm działa jak oksymoron w literaturze, opiera się na kontraście, czasem tworzy rzeczy kompletnie niemożliwe, ale właśnie ta niemożliwość jest tu wisienką na torcie, ta wisienka w której najbardziej można się rozsmakować. Wygląd całości jest niezwykle elegancki, jak i nietypowy. Dzieli się swoim klimatem, ciepłym jak i zimnym, wszystko działa tu na podstawie kontrastu, co ma w sobie magię, która przyciąga wzrok. Podsumowując, eklektyzm to szczyt elegancji, jak i kompletnego kontrastu. Może niewielu osobom przypada to do gustu, lecz trzeba umieć docenić różnorodność i inność pomysłu eklektyzmu.
Charakteryzuje się często łukami nad oknami, strzelistymi dachami, delikatnymi zakończeniami drzwi wejściowych, a koloryzm w większości wypadków podlega bardziej kremowym odcieniom.
Artykuł powstał przy współpracy z pracownią Ejsmont – Projektowanie wnętrz