Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Etapy budowy domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Etapy budowy domu

Wiele osób marzy o porzuceniu swojego mieszkania w wielkim bloku w centrum miasta i przeprowadzce w miejsce o innej specyfice.

 

Coraz bardziej popularne staje się budowanie domów na obrzeżach miast oraz okolicznych wsiach. Wiążą się z tym oczywiście ogromne koszty, często konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto sporządzić jak najdokładniejsze wyceny budowlane. Takie działania z pewnością zbliżą nas do osiągnięcia celu i pomogą zaoszczędzić trochę nerwów podczas budowy. Całe przedsięwzięcie najlepiej podzielić na kilka odrębnych etapów.

Na początku czekają nas formalności. Zanim zaczniemy prace budowlane, musimy dokładnie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz warunkach zabudowy, ponieważ znajdują się tam ewentualne ograniczenia dotyczące rodzaju i wymiarów budynków. Teraz przychodzi czas na projekt naszego domu. Do wyboru mamy zakup gotowego planu budynku, który jest zdecydowanie tańszym wariantem, jednak nie będziemy mogli wprowadzić żadnych zmian w projekcie. Druga opcja to zamówienie projektu wykonanego przez architekta indywidualnie. Pomimo że cena może być nawet kilkukrotnie wyższa, to takie rozwiązanie pozwoli nam na optymalne dopasowanie mieszkania do własnych potrzeb, a przy okazji architekt może dla nas wykonać proponowane zagospodarowanie działki w cenie projektu.

Pierwszym naszym zadaniem na placu budowy będzie ogrodzenie działki oraz wyrównanie terenu. Gdy mamy już wyznaczone dokładne miejsce budynku, musimy zająć się wykopami, fundamentami oraz zabezpieczeniem ich przed negatywnym wpływem wilgoci. Następnym etapem będzie już stawianie wszelkich ścian zewnętrznych oraz działowych, wykonanie betonowych schodów, a także stropu i dachu. Następnie skupimy się już na wstawieniu wszelkich okien i drzwi zewnętrznych oraz dachowych. Do tych prac najrozsądniej przystąpić wczesną wiosną. Pozwoli to nam na odpowiednie zabezpieczenie budynku przed okresem zimowym. Warto również spojrzeć w kosztorys, aby mieć pewność, że w trakcie tego etapu nie zabraknie nam funduszy na dokończenie pracy. Doprowadzenie domu do stanu zabezpieczonego przed zimą może pochłonąć blisko połowę kosztów całego przedsięwzięcia.

Kolejny etap obejmuje już prace typowo wykończeniowe. W ich skład wchodzą zadania takie jak: położenie tynków, podłogi, malowanie ścian, wykończenie poddasza oraz ewentualnej piwnicy, instalacja ogrzewania i urządzeń elektrycznych.

Na sam koniec ponownie czeka na nas kilka formalności. Tuż po skończeniu prac jesteśmy zobowiązani do złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy. Musimy również przedstawić kompletną dokumentację (dziennik budowy, dokumenty geodezyjne i odbioru przyłączy). Jeżeli w ciągu 21 dni od daty złożenia końcowego zawiadomienia nie otrzymamy pisma zwrotnego z odmową, możemy legalnie wprowadzić się do nowego domu.

Artykuł powstał na podstawie materiałów: kosztorysowanie technik budowlanych, znalezionych na stronie www: techbud.waw.pl

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x