Wybór farby do pomalowania wnętrza nie jest prostym zadaniem. Szeroka paleta dostępnych kolorów i odcieni sprawia, że czujemy się nieco zagubieni i cały proces się wydłuża. Co więcej, do wyboru mamy nie tylko barwę, ale również stopień połysku. O ile wyborze koloru raczej Ci nie pomożemy, o tyle jesteśmy w stanie rozprawić się ze stopniem połysku. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Table of Contents
ToggleSposoby oznaczania farb
Stopień połysku to parametr, który określa siłę z jaką farba odbija światło. Na rynku dostępne są produkty o bardzo różnym stopniu połysku – od całkowitego matu do maksymalnego połysku, jakim charakteryzują się farby satynowe. Wyróżnia się 6 typów połysku: pełny mat, mat, półmat, półpołysk, połysk i pełny połysk, na których podstawie tworzy się mieszanki farb, a najpopularniejsze z nich to matowe, półmatowe i satynowe.
Farba matowa
Farby matowe zyskały największą popularność w ostatnim czasie. Jest ona prostsza w aplikacji i doskonale maskuje nierówności i niedoskonałości, dzięki czemu ściana jest bardziej gładka. Ich zaletą jest fakt, że są mniej męczące dla oczu, niż ich odpowiedniki z połyskiem. Dlatego warto używać ich w pokojach dziennych i w salonach. Ich kolejnym atutem jest współgranie farb matowych z wieloma stylami wykończenia wnętrz – są dobrym uzupełnieniem wystroju klasycznego, minimalistycznego i nowoczesnego. Minusem zaś jest fakt, że farby te są mało odporne na czyszczenie i ścieranie, w przeciwieństwie do farb satynowych, oraz nie lubią wilgoci, przez co nie są polecane do łazienek i kuchni.
Farba półmatowa
Farby półmatowe to złoty środek pomiędzy odpowiednikiem matowym i satynowym. Mówi się, że w przypadku tego rodzaju farby, połysk połyskowi nierówny i jest to absolutna prawda. Bowiem na rynku dostępne są farby o mniejszym i większym stopniu połysku, które mniej lub bardziej będą odbijały światło. Farba ta jest praktyczna i funkcjonalna – ma połyskującą powłokę oraz jest odporna na czyszczenie i ścieranie. Minusem tego wyboru jest fakt, że farba ta ma wady zarówno matowej jak i satynowej farby, co oznacza nic innego jak uwypuklenie niedoskonałości ścian i mniejszą wytrzymałość. Mimo to jest ulubionym wyborem wśród inwestorów i deweloperów – jak twierdzi specjalistyczny malarz z firmy Malprof.
Farba satynowa
Inną nazwą farb satynowych są farby z połyskiem. Ich główną cechą jest doskonałe odbijanie światła dziennego sprawiając, że pomieszczenie jest lepiej rozjaśnione i optycznie większe. Dlatego są szczególnie lubiane przez właścicieli słabo oświetlonych i ciemnych pomieszczeń. Farby te mają inny skład i większą ilość żywicy, która poza połyskiem sprawia, że ściana wydaje się być idealnie gładka, co ułatwia jej czyszczenie i utrudnia wchłanianie zabrudzeń. Minusem farby satynowej jest natomiast skłonność do uwypuklania niedoskonałości, dlatego przed nałożeniem tego rodzaju farby należy dobrze przygotować i ściany i sufit. W innym razie oczekiwane i uzyskane efekty będą znacznie od siebie odbiegać.
Którą z nich wybrać?
Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj farby, weź pod uwagę kilka czynników. Zwróć uwagę na to, czego oczekujesz od ścian w danym pomieszczeniu – czy najbardziej zależy Ci na odporności na szorowanie, praktyczności w użytkowaniu, trwałości koloru czy może na walorach estetycznych. Jak tylko to ustalisz, wybór farby powinien być oczywisty.