Na ostateczną aranżację wnętrza wpływ ma wiele czynników. Wykończenie ścian, podłogi, oświetlenie, umeblowanie i tkaniny dekoracyjne.
Table of Contents
ToggleFarby strukturalne od A do Z
Do wykończenia ścian możemy używać różnych materiałów. Do wyboru mamy tradycyjne farby kredowe, akrylowe, tapety, fototapety, panele oraz farby strukturalne.
Farby strukturalne to farby dekoracyjne o różnorodnej strukturze. To właśnie struktura pozwala wykorzystać je do ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Na rynku dostępne są następujące rodzaje farb strukturalnych:
- akrylowe,
- lateksowe,
- poliooctanowinylowo-lateksowe.
Farby te zapewniają swobodny przepływ powietrza, dzięki Czemy ściany oddychają i nie ulegają zawilgoceniu.
Jak przygotować ściany?
Malowanie farbami strukturalnymi nie wymaga szczególnych zabiegów przygotowania ścian. Wystarczy je umyć (odtłuścić) i usunąć odstające fragmenty starej farby. Ściana nie wymaga idealnego wyrównania, ponieważ różnorodna faktura farby przykryje wszelkie nierówności.
Przed przystąpieniem do malowania ściana powinna być zagruntowana środkiem polecanym przez producenta farby. Dzięki temu nałożona powłoka będzie dobrze przylegać do podłoża.
Farby strukturalne można stosować do malowania różnorodnych powierzchni otynkowanych, betonowych, drewnopodobnych i gipsowo-kartonowych.
Jak nakładać farbę strukturalną?
Farba strukturalna dostępna jest w gotowej formie lub w postaci dwóch składników, które należy zmieszać. W tym drugim przypadku sami możemy regulować gęstość farby i potem fakturę.
Farbę możemy nakładać przy pomocy, pędzla, wałka lub szpachli, wszystko zależy od jej gęstości. Farba nie jest trudna do nakładania i poradzi sobie z tym nawet nowicjusz, pod warunkiem jednak, że będzie pamiętał o dwóch podstawowych zasadach:
- farbę należy często mieszać – granulki wypełniacza opadają na dno i struktura farby nie będzie jednolita,
- farba powinna być nakładana jednolitym ruchem – w tym celu ścianę należy podzielić na fragmenty o odpowiedniej długości, to zapewni jednakową fakturę na całej ścianie.
Po nałożeniu farby możemy na ścianie stworzyć dowolne wzory. W tym celu możemy użyć różnego rodzaju szpachelek, wałków fakturowych, grzebieni, linijek. Wzory możemy tworzyć przed wyschnięciem farby.
Farbę strukturalną warto zabezpieczyć przed kurzem i zabrudzeniami. W tym celu możemy użyć lakierów zalecanych przez producenta. Możemy zastosować lakier matowy, półmatowy lub błyszczący. Tak zabezpieczona ściana zachowa swoją świeżość przez kilka lat.
Farby strukturalne są trochę droższe od farb tradycyjnych, ale ich efekty dekoracyjne i trwałość są znacznie wyższe.