Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Filtr HEPA – co to jest?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Przy zakupie odkurzacza warto zwrócić szczególną uwagę na filtr – to właśnie on jest tym elementem, który odpowiada za odseparowanie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Jednym z najskuteczniejszych rodzajów filtrów stosowanych w odkurzaczach są filtry HEPA – co warto o nich wiedzieć?

Filtr HEPA (w języku angielskim High Efficiency Particulate Air filter) to wysokosprawny filtr powietrza, który jest przeznaczony przed wszystkim do jego dezynfekcji, czyli usuwania tych zanieczyszczeń, z którymi nie mogą poradzić sobie skutecznie inne filtry. Co ważne, używane są one nie tylko w odkurzaczach, z których są najbardziej znane, ale również mają znacznie szersze zastosowanie – między innymi w pomieszczeniach do pracy w środowisku jałowym.

Swoją skuteczność filtry HEPA zawdzięczają specjalnej budowie. Produkowane są one ze szkła spiekanego łączonego z żywicą, ułożonego w maty i oddzielonego warstwami aluminium. Dzięki temu zapewniają one filtrację powietrza przez powstałe pory, które mają wielkość 0,3 mikrona. W efekcie są w stanie zatrzymać większość zanieczyszczeń mechanicznych, które są większe niż pory, czyli 0,3 mikrona. To powoduje, że filtry HEPA potrafią złapać komórki grzybów i pleśni, bakterii, pierwotniaków, odchody roztoczy i większość wirusów – dlatego też określa się je mianem filtrów antyalergicznych i polecane są one w odkurzaczach tym osobom, które mają alergie.
Zasada działania filtrów HEPA bazuje na połączeniu mechanizmów przechwycenia, zderzenia i dyfuzji. Skuteczność w przechwytywaniu drobinek jest przy tym zależna od klasy filtrów. Warto wiedzieć, że od maja 2010 roku obowiązuje nowa norma zgodnie z którą mniej efektywnym klasom filtrów HEPA (dotyczy to klas H10, H11, H12) nadano inne, nowe oznaczenia, a mianowicie EPA (odpowiednio są to klasy E10, E11, E12). To powoduje, że najlepiej wybierać filtry z oznaczeniem literą H i większą liczbą – najskuteczniejsze to H13, które filtrują całkowicie co najmniej 99,95% zanieczyszczeń oraz H14, których wynik to co najmniej 99,995%.

Filtry HEPA należy wymieniać okresowo – zaleca się dokonanie wymiany po 12 miesiącach użytkowania filtra, chyba że zostanie on uszkodzony mechanicznie. W sprzedaży dostępne są także modele zmywalne, ale kosztują one o wiele więcej niż te jednorazowe. Zawsze należy dokładnie zapoznać się już z ich instrukcją obsługi, ponieważ nie każdy z nich się do tego nadaje.

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajduje się wiele różnych typów odkurzaczy stosujących filtry HEPA – są to zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe. Jak zostało wspomniane, należy zwrócić uwagę na klasę filtrów – warto pamiętać o regule, że wyższa liczba oznacza większą skuteczność.
Jeżeli chcesz zakupić odkurzacz z filtrem HEPA, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, sprawdź już teraz serwis internetowy Idealny Odkurzacz. Powstał on dla specjalnie dla osób szukających dla siebie praktycznego odkurzacza. Wystarczy tylko wypełnić formularz i zaznaczyć swoje potrzeby, by zobaczyć sugerowane modele. Więcej można dowiedzieć się pod adresem: http://www.idealnyodkurzacz.pl/dopoczytania/id/223/filtr-hepa.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x