Schody znajdują się w każdym budynku i domu. Są praktycznym rozwiązaniem, ale również powinny stanowić ozdobę.
Table of Contents
ToggleWady i zalety barierek finezyjnych
Kunsztowne schody z pewnością są ozdobą. Ale tylko tam, gdzie cały wystrój jest odpowiednio elegancki. Barierki na schody nie powinny przytłaczać całego wnętrza. Są one bowiem jedynie dodatkiem do całości, mającym na celu podkreślenie wystroju wnętrza. Dlatego jeśli całość pomieszczenia jest dość prosta, to i barierki powinny być utrzymane w tym samym stylu. Ważne są również same schody. Aby dobrać do nich barierki kunsztowne, same powinny być proste. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że barierki finezyjne będą znacznie trudniejsze w utrzymaniu oraz konserwacji niż klasyczne i proste. Mają one wiele zawijasów i trudno dostępnych zakamarków. Aby więc zawsze powodowały ten sam zachwyt należy dodatkowo uzbroić się w odpowiednie narzędzia i środki czyszczące.
Barierki finezyjne nie są najczęściej produkowane masowo, dlatego zniechęca do ich nabycia często zbyt wysoka cena. Szczególnie jeśli chcemy, by nasza barierka na schody miała niepowtarzalny wzór.
Prostota przede wszystkim
Barierki proste wydają się passe. Tymczasem w większości miejsc, zarówno tych bardziej eleganckich, jak również we wnętrzach nowoczesnych o wiele lepiej sprawdzają się właśnie takie zabezpieczenia schodów. Mogą być wykonane z drewna lub szkła i metalu. Takie rozwiązanie zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo jak i ponadczasową elegancję. Prosta barierka ze stali nierdzewnej jest łatwa do utrzymania w czystości i nie śniedzieje przez długie lata. Drewniana natomiast zapewnia ciepło.
Względy bezpieczeństwa
Barierki schodowe dobierać należy również z myślą o bezpieczeństwie. Schody z prostymi barierkami łatwiej jest zabezpieczyć, tak by nie wypadło z nich na przykład małe dziecko. Proste barierki są również bardziej symetryczne, łatwiej zakryć wystające elementy, na które małe dziecko może wpaść i nabić sobie guza, lub wybić oko. Finezyjne barierki powodują, że łatwo pomiędzy poszczególnymi elementami się zablokować. Choć utkwiona głowa pociechy lub zwierzaka domowego nie jest groźna dla zdrowia, to jest przyczyną wielkiego stresu i niejednokrotnie bólu. Przyjmuje się, że bezpieczne barierki powinny być:
- nie niższe niż 90 centymetrów,
- znajdować się w odległości co najmniej 5 centymetrów od ściany,
- powinny być stabilne i osłonięte,
- w przypadku przebywania w domu dzieci należy zwrócić uwagę, by pomiędzy poszczególnymi szczebelkami nie było mniejszego odstępu niż 12 centymetrów.