Pojawiła się stosunkowo niedawno, ale szybko zyskała sobie wiernych fanów. Za jej sprawą wiele osób trafiło już do księgi rekordów Guinnessa. Choć używamy jej na co dzień, rzadko zadajemy sobie sprawę, że w wielu sytuacjach stała się po prostu niezastąpiona. Czym jest, skąd się wzięła i dlaczego nie możemy przestać z niej strzelać?
Table of Contents
ToggleFolia bąbelkowa – co warto o niej wiedzieć
Folia bąbelkowa, w stosunku do której przyjęła się też nazwa „folia pęcherzykowa”, pojawiła się zupełnym przypadkiem. Jak to zwykle bywa z takimi wynalazkami, jej pierwotne przeznaczenie miało być zupełnie inne. Pomimo przypadkowego odkrycia na stałe weszła do codziennego użycia. Dziś bardzo trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej. Zacznijmy jednak od początku i poznajmy jej historię.
Jak powstała folia bąbelkowa?
W roku 1957 dwaj amerykańscy inżynierowie – Alfred Fielding i Marc Chavannes – na skutek nieudanego eksperymentu wynaleźli znaną dziś wszystkim folię pęcherzykową. Pracowali w tamtym okresie dla firmy Air Sealed, a ich zadaniem miało być stworzenie trójwymiarowej, plastikowej tapety ściennej. W tym celu pracowali nad maszyną, która miała wytwarzać taką tapetę na podłożu z papieru. Zamiast tego otrzymali folię wypełnioną pęcherzykami powietrza.
Początkowo podejmowano próby sprzedaży otrzymanego produktu, który oferowano jako „pofalowana tapeta”. Nie zyskał on jednak uznania odbiorców. Pomimo tego inżynierowie umieli wykorzystać swoją szansę i zamiast martwić się porażką, szybko przekuli ją w sukces. Jakie więc przeznaczenie znalazła folia bąbelkowa? Przekazano ją do sektora opakowań, gdzie wykorzystywana była do zabezpieczania delikatnych przedmiotów podczas transportu. Choć dziś znana jest głównie z tego, warto wiedzieć, że ma też szereg innych zastosowań.
Po latach przedstawiciele firmy Air Sealed oświadczyli, że wypuszczają na rynek nowy, siostrzany dla folii bąbelkowej produkt. Miał być ulepszony i bardziej odporny na pękanie. iBubble Wrap, bo taką zyskał nazwę (warto wiedzieć, że oryginalna nazwa folii bąbelkowej to Bubble Wrap, stąd nawiązanie do niej w nazwie siostrzanego produktu) pomiędzy poszczególnymi pęcherzykami miał rowki, które umożliwiały swobodny przepływ powietrza. W ten sposób folia nie posiadała już niezliczonej ilości pęcherzyków, ale długie kolumny, z których każda utworzona była przez bąbelki połączone cienkimi rowkami.
Taka struktura sprawiła, że wytrzymałość jednej warstwy iBubble Wrap równała się wytrzymałości 47 warstwom Bubble Wrap. Fani folii bąbelkowej szybko dostrzegli jednak, że nowy produkt ma jeden bardzo poważny mankament, a mianowicie nie umożliwia strzelania z pęcherzyków. Głosy niezadowolenia sprawiły, że Air Sealed oświadczyła, iż pomimo wprowadzenia nowego produktu, oryginalna Bubble Wrap nadal pozostanie w sprzedaży. Sytuacja może się jednak zmienić za kilka lat, kiedy siostrzany produkt dobrze przyjmie się na rynku.
Zastosowanie Bubble wrap
Póki co cieszymy się jednak oryginalną Bubble wrap i jej licznymi zastosowaniami. O tym, że jest ich niemało, możecie przekonać się, czytając poniższą listę.
- Najczęściej spotykanym zastosowaniem folii bąbelkowej jest pakowanie i zabezpieczanie przedmiotów przed uszkodzeniem. Bubble wrap sprawdza się zarówno do magazynowania towarów, jak i ich wysyłki. Owinięte nią towary są skutecznie chronione przed uszkodzeniem na skutek wstrząsów, a także przed kurzem, pyłem i innymi zabrudzeniami. W ten sposób zabezpiecza się je również przed przypadkowym zamoknięciem, np. gdy transport odbywa się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Bubble wrap doskonale ochroni kruche, delikatne i podatne na wstrząsy przedmioty, w tym wyroby z ceramiki, kryształy, armaturę albo sprzęt RTV. Jej ogromnym atutem jest też cena. - Folia bąbelkowa wykorzystywana jest również w ogrodnictwie i rolnictwie. Dzięki temu, że charakteryzują ją bardzo dobre właściwości izolacyjne, wykorzystywana jest do zabezpieczania wrażliwych na zmiany temperatur roślin przed mrozami.
- Właściwości termoizolacyjne folii umożliwią też wykorzystywanie jej niczym termosu. Dzięki niej można ochronić produkty spożywcze przed szybką zmianą temperatury. Z powodzeniem zabezpieczymy nią gorący obiad albo napój, a także lody i mrożonki.
- Wybierasz się pod namiot? Również powinieneś pomyśleć o zabraniu ze sobą folii bąbelkowej. Jeśli ułożysz ją pod materacem, możesz być pewien, że skutecznie ochroni Cię przed ciągnącym od ziemi chłodem i wilgocią.
- Folia bąbelkowa wykorzystywana jest także w budownictwie. Tu również wykorzystuje się jej właściwości termoizolacyjne. Zastosowana do ochrony ścian fundamentowych, skutecznie chroni przed wilgocią powstałą na skutek deszczu i roztopów.
Jak widać, folii bąbelkowej można używać na wiele różnych sposobów. Ustanowiono dla niej specjalne święto – Bubble Wrap Appreciation Day – które ma miejsce w ostatni dzień stycznia. Często tego właśnie dnia podejmowane są próby bicia rekordów Guinnessa w największej ilości osób strzelających z pęcherzyków. Warto zatem tym dniu przebić przynajmniej kilka z nich.
Więcej informacji na temat folii bąbelkowej znaleźć można na stronie https://opakowania24.eu