Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Fundamenty z bloczków betonowych, pustaków czy cegieł? Poznaj różnice!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Fundamenty z bloczków betonowych, pustaków czy cegieł? Poznaj różnice!

Zanim przystąpisz do wykonania fundamentów, dowiedz się z jakiego materiału najlepiej skorzystać, aby zapewnić sobie trwałość i funkcjonalność przyszłej konstrukcji. W tym artykule porównujemy użycie bloczków betonowych, pustaków i cegieł. Przeczytanie go z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Bloczki betonowe jako materiał na fundament

Najbardziej popularną, wymienioną powyżej opcją wykonania fundamentów są bloczki betonowe. Można je stosować nie tylko przy budowlach bez piwnicy, ale także w przypadku domu podpiwniczonego. Podczas ich układania należy zwrócić uwagę na przestrzeganie wzoru. Oznacza to, że każdy bloczek w kolejnym rzędzie powinien być przesunięty o połowę boku, zapewniając przy tym lepszą stabilność i trwałość. Podczas stawiania pierwszej warstwy, zwróć szczególną uwagę na wypoziomowanie, aby zapobiec odchyleniom kolejnych warstw. Pamiętaj, że nawet drobne uchybienia będą bardziej widoczne wraz ze wzrostem wysokości, dlatego dołóż wszelkich starań i im zapobiegaj. Aby bloczki utrzymały się na miejscu, potrzebne jest dobre spoiwo, którym może być zarówno zaprawa cementowa, jak i specjalny klej. Bloczki te są dostępne niemal u każdego producenta betonu. My jednak polecamy skorzystanie z opcji, którą oferuje betoniarnia Legnica, ponieważ ich jakość i obsługa są na wysokim poziomie.

Cegły jako materiał na fundament budynku

Podobnie jak bloczki betonowe, cegły – zarówno ceramiczne, jak i silikatowe – również mogą pełnić rolę fundamentów. Problem jednak polega na coraz mniejszej dostępności czerwonej cegły budowlanej i wyższej cenie tego materiału. Dlatego też, aby zoptymalizować koszty, często stosuje się elementy pochodzące z rozbiórki. W przypadku tworzenia fundamentów z cegieł, także należy zwrócić uwagę na przesunięcie, które powinno wynosić co najmniej 1/4 cegły. Spoiny zaś nie powinny być zbyt grubsze niż 10 mm. Jak się zapewne domyślasz, jest to bardziej pracochłonny, wymagający i droższy materiał, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup.

Pustaki jako materiał na fundament budynku

Pustaki także mogą pełnić rolę materiału na fundament, pod warunkiem użycia ich specjalnego rodzaju, czyli pustaków zasypowych. Od wylewanych form różnią się tym, że nie potrzebują deskowania, ponieważ odpowiednio ustawione, determinują kształt fundamentów. W przeciwieństwie do bloczków betonowych i cegieł, zastosowanie pustaków wymaga użycia zbrojenia oraz wlania mieszanki betonowej, aby poprawić stabilność i izolację. Atutem zaś jest szeroka dostępność przeróżnych form – narożnikowych, wieńcowych, połówkowych – dzięki czemu docinanie nie jest konieczne.

Zanim zdecydujesz się na konkretny materiał, weź pod uwagę jego cenę, dostępność oraz sposób montażu i przemyśl, która opcja będzie najlepsza. Jeśli chcesz oszczędzić sobie dodatkowej pracy, najlepszą opcją będą bloczki betonowe. Mając zaś dostęp do cegieł z rozbiórki, ekonomicznym działaniem będzie wykorzystanie ich do budowy fundamentu. Z pustaków skorzystaj natomiast w sytuacji, gdy docinanie bloków będzie problematycznie i potrzebujesz gotowych kształtów.

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x