Łazienka to pomieszczenie, które musi być przede wszystkim funkcjonalne. Stworzenie funkcjonalnego wnętrza łazienki nie jest wcale łatwe. Spotkać można się z wieloma ograniczeniami wynikającymi z wielkości pomieszczenia. Szczególnym problemem może być stworzenie wystroju wnętrza małej łazienki. Gdy chcemy stworzyć funkcjonalną łazienkę niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniego planu dotyczącego układu armatury, wyposażenia oraz oświetlenia. Łazienka musi przede wszystkim zapewnić swobodę poruszania się.
Table of Contents
ToggleProjektowanie łazienki
Najłatwiej jest zaprojektować łazienkę krok po kroku, ale takie możliwości mają jedynie osoby, które budują dom i mają wpływ na projekt łazienki. W przypadku łazienek w kupionych domach, czy mieszkaniach trzeba się zmierzyć z przestrzenią użytkową łazienki, którą zastaniemy. W takich łazienkach piony kanalizacyjne wpływają na to w jaki sposób można ustawić wannę czy sedes. Ewentualne przeróbki są zarówno trudne do wykonania jak też kosztowne. W wielu przypadkach nie ma możliwości dokonania takich zmian, które pozwalałyby na zwiększenie funkcjonalności.
Mała łazienka
W małej łazience należy zastanowić się nad tym jakie funkcje ma spełniać pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest podzielnie łazienki na strefy. Do takich stref zalicza się kąpielową, toalety osobistej, sanitarną, przechowywania rzeczy. Projekt łazienki musi również brać pod uwagę liczbę użytkowników, którzy będą korzystali z łazienki. Nie bez znaczenia jest to, czy z łazienki korzystać będą małe dzieci, co wymaga zastosowania odpowiednich sanitariatów. Często konieczne jest szukanie pewnych kompromisów, do których można zaliczyć wybór między wanną a kabiną prysznicową. Bardzo istotne w łazience jest oświetlenie. Wpływa ono zarówno na bezpieczeństwo i komfort korzystania z łazienki, jak też na postrzegania poszczególnych elementów przestrzeni, wizualna wielkość pomieszczenia. Niezwykle ważne jest, by tak ustawić źródła światła, by móc optycznie powiększyć przestrzeń. Dobrym pomysłem może być zrezygnowanie z jednego źródła światła na rzecz kilku źródeł światła, które oświetlą poszczególne strefy. Oświetlenie można również zwiększyć poprzez wykorzystanie luster. Dodatkową przestrzeń można uzyskać również poprzez zrezygnowanie z pewnych elementów, jak umywalka stojąca czy kaloryfer. Umywalka w łazience wcale nie jest konieczna a ogrzewanie można zamontować w podłodze. Materiały wykończeniowe należy pod względem wielkości również dopasować do wielkości pomieszczenia.
Meble i wyposażenie
Przy tworzeniu projektu łazienki niezwykle istotne jest wybranie odpowiednich mebli oraz sprzętów. Przy małej łazience warto rozważyć postawienie pralki w kuchni. W ten sposób możemy uzyskać większą przestrzeń użytkową w łazience. Gdy nie ma możliwość ustawienia pralki w innym pomieszczeniu warto poszukać nieco mniejszego modelu pralki, którą można następnie zabudować. Wybierając meble należy zwracać szczególną uwagę na kolorystykę. Meble oraz materiały powinny mieć jasne kolory. Nadmierne dekoracje na poszczególnych elementach przestrzeni łazienki może tworzyć przytłaczającą przestrzeń, które wizualnie nie sprzyja relaksowi oraz poprawie samopoczucia. Łazienka jest również miejscem, które spełnia dla wielu osób rolę wypoczynkową.