Gabiony, czyli prostopadłościenne kosze wypełnione najczęściej kamieniami, szkłem lub drewnem są bardzo nowatorskim elementem w sztuce architektonicznej. Używane są głównie w ogrodach i przy projektowaniu zielonych terenów – można z nich zbudować skalniak, altankę czy ławeczkę ogrodową. Nie jest to jednak jedyny przykład ich zastosowania. Sprawdźmy, do czego mogą jeszcze służyć gabiony oraz jakie przeznaczenie mają wykonane z nich elewacje.
Table of Contents
ToggleGabiony jako bariera dźwiękochłonna oraz ochrona przeciwpowodziowa
Oprócz ogrodzeń, które odznaczają się niezwykłym walorem estetycznym, gabiony można wykorzystać w kilku innych miejscach. Jest to bowiem materiał, który charakteryzuje się zdolnościami akustycznymi, dzięki czemu odbija fale dźwiękowe i redukuje drgania. Umożliwia to zastosowanie go w budownictwie drogowym i kolejowym, np. przy mostach lub drogach szybkiego ruchu oraz autostradach w celu zabezpieczenia przed hałasem i drganiami.
Ponadto gabiony mają zastosowanie w stabilizacji przepływu wody – służą jako materiał, który chroni przed osuwaniem się ziemi i materiałów skalnych znajdujących się na skarpie i osuwiskach przy brzegach rzek lub kanałów. Stosuje się go również do umocnień dróg, tworzenia konstrukcyjnych elementów nabrzeży oraz ochrony fundamentów w trakcji elektrycznej.
Zastosowanie gabionowych elewacji
Walor estetyczny gabionowych ogrodzeń można wykorzystać tworząc elewacje. Każdy obiekt dzięki temu nabierze bardzo nowoczesnego charakteru. Elewacje tego typu z łatwością wkomponowują się w naturalne otoczenie, stosowane są często na budynkach handlowych i obiektach infrastruktury turystycznej. Można je również zauważyć na warszawskiej stacji metra Młociny, a także jako zamiennik gładkiego tynku w zabudowach jednorodzinnych. W tym drugim przypadku kosze są mocowane do ścian budynku, spinane ze sobą i wypełniane kamieniami.
Efekt końcowy wart jest czasochłonnej pracy przy wykonywaniu takiej elewacji. Za ich wyborem przemawiają: trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne oraz brak konieczności częstych remontów nawet po latach eksploatacji – wymienia ekspert firmy KOSD Wrocław, która zajmuje się wydobywaniem i obróbką serpentynitu antygorytowego, np. w kamień gabionowy, dekoracyjny lub ogrodowy.