Grzejnik łazienkowy jest bardzo praktyczny – nie tylko ogrzewa powietrze, ale może również posłużyć do wysuszenia ręczników lub niewielkiego prania. Aby jednak kaloryfer służył nam właściwie, trzeba odpowiednio dobrać jego moc. To ona decyduje o tym, jak efektywnie grzejnik będzie przekazywał ciepło przenoszone przez wodę grzewczą lub grzałkę.
Najważniejszym parametrem w przypadku grzejnika jest jego moc. Zależy ona przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, od powierzchni wymiany ciepła oraz od liczby płyt i elementów konwekcyjnych. Popularny stalowy grzejnik płytowy przekazuje do otoczenia 70% energii w postaci promieniowania, a 30% w postaci konwencji poprzez ogrzewanie powietrza.
Kolejnym ważnym parametrem grzejnika są czynniki zasilające. Istotna jest także temperatura zasilania, powrotu i temperatura pomieszczenia, do tego trzeba jeszcze dodać źródło ciepła. Czynnikiem napędowym każdego procesu wymiany ciepła jest różnica temperatur pomiędzy dwoma ośrodkami. Zgodnie z zasadą termodynamiki ciepło jest zawsze przekazywane od ośrodka o wyższej temperaturze do obiektu o niższej temperaturze. Proces wymiany ciepła przebiega tym intensywniej, im większa jest różnica temperatur pomiędzy ośrodkami ciepła.
[H2] Dobór grzejnika do kubatury
Grzejnik łazienkowy musi być odpowiednio dobrany do kubatury łazienki. Jego właściwe dostosowanie będzie zależało od jakości izolacji termicznej ścian, ilości ścian zewnętrznych oraz stopnia izolacji termicznej okna. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na wychładzanie się pomieszczenia. W przypadku łazienki z niedostateczną izolacją należy dobrać grzejnik z zapasem mocy 120 W/m2.
[H2] Dobór grzejnika do parametrów wody w instalacji grzewczej
Grzejniki dobiera się także do parametrów wody w instalacji grzewczej C.O. Najczęściej podawaną mocą grzewczą katalogową są parametry 75/65/20 st. C. W tym przypadku 75 st. C to temperatura wody zasilającej grzejnik, 65 st. C to temperatura powrotu wody z grzejnika, a 20 st. C to temperatura w pomieszczeniu.
Inna temperatura wody wychodzącej z pieca będzie w przypadku pieców na paliwo stałe, a inna dla pieców gazowych. Jeszcze inne parametry wody w instalacji osiągniemy w przypadku używania pompy ciepła – tutaj wynoszą one 50/40/20 st. C. Aby poznać konkretną moc grzejników, trzeba oprócz danych katalogowych uwzględnić tzw. współczynnik korekcyjny.
[H2] Dobry design i dodatkowe funkcje
Grzejnik łazienkowy, oprócz odpowiedniej mocy, musi mieć także ciekawy design. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo wzorów kaloryferów, bez problemu można je dopasować do każdej stylizacji – od rustykalnej po nowoczesną. Dodatkowo grzejniki często są wyposażone w przydatne funkcje. Mogą być jednocześnie lustrami, półkami, elementami dekoracji, a także tablicami ścieralnymi.
Wybór grzejnika łazienkowego trzeba dopasować do wielu parametrów. Jednym z nich jest wymagana temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu. Im jest ona niższa, tym więcej ciepła może oddać grzejnik. Dodatkowo, jeśli potrzebujemy niższej temperatury w łazience, wtedy możemy zastosować mniejszy kaloryfer i na odwrót.