Choć w ostatnich latach stają się coraz częściej wybieraną technologią budowniczą, to wciąż wiele osób zastanawia się czy ich funkcjonowanie jest realne, czy stanowi tylko efekt marzeń, których realizacja nigdy się nie powiedzie. Tymczasem, inteligentne domy istnieją już od lat, a ich użyteczność zwiększa się wraz z rozwojem tej technologii. Inteligentny dom nie stanowi jedynie błogich marzeń, podczas gdy w rzeczywistości jest przedmiotem Sci-Fi. Inteligentne formy budownictwa funkcjonują od lat i stanowią przyszłość architektury.
Czym jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to obiekt, którego instalacje elektryczne scalone są w centralną jednostkę zarządzania, która umożliwia sterowanie nimi z dowolnego miejsca w domu przy pomocy specjalnego pilota lub ustawienie automatycznego zarządzania. W trakcie budowy domu, umieszcza się system czujników w każdym pomieszczeniu. Ich zadaniem jest zbieranie informacji dotyczących warunków panujących w domu oraz przekazywanie ich do jednostki sterującej, która na podstawie ich analizy podejmuje konkretne działania. Inteligentny dom zastępuje człowieka w wielu codziennych dziedzinach życia.
Jakie funkcje mają spełnić inteligentne rozwiązania?
Stosowanie systemu inteligentnego zarządzania domem ma przede wszystkim podwójne zadanie do wykonania. Pierwszy aspekt łączy się z wygodą i funkcjonalnością. Inteligentny dom umożliwia sterowanie wieloma systemami i instalacjami z dowolnego miejsca, bez konieczności wstawania z łóżka czy fotela. Może to być np. wyłączanie/włączanie światła lub urządzeń RTV (np. radia lub telewizji), czy np. zasłanianie zasłon lub żaluzji. Rozwiązanie takie ma za zadanie zwiększyć komfort użytkowania domu. Drugi cel związany jest z energooszczędnością i możliwością niepotrzebnego niemarnowania zasobów oraz niegenerowania dodatkowych kosztów. Jak to możliwe? Wynika to z systemu ulokowanych czujników oraz możliwości dostosowania pracy jednostki centralnej do potrzeb wcześniej ustalonych przez domowników.
W jaki sposób inteligentny dom przyniesie oszczędności?
Inteligentny dom to przede wszystkim energooszczędność i możliwość poczynienia znacznych oszczędności finansowych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest automatyczne sterowanie oświetleniem. System dzięki obecności specjalnego czujnika jest w stanie sprawdzić czy w danym pomieszczeniu znajduje się domownik. W przypadku braku stwierdzenia jego obecności i jednoczesnym włączonym świetle, system wyłącza oświetlenie, żeby nie generowało niepotrzebnie poboru mocy i dodatkowych kosztów. Podobnie można zaprojektować sterowanie systemem grzewczym. Użytkownik może wprowadzić optymalny przedział temperatur, jaki powinien panować w pomieszczeniach mieszkalnych. Kiedy system sprawdzi, ze warunki zostały spędzone, odcina ogrzewania, by nie generować niepotrzebnego poboru energii. Kiedy temperatura w pomieszczeniu się ochłodzi, następuje automatyczne przywrócenie ogrzewania. Do inteligentnego systemu zarządzania domem można podłączyć każdą instalację elektryczną.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl |