Tęsknisz za wakacjami? Zielenią drzew, wesołym pluskiem wody w strumieniu i obserwacją zwierząt? Zimowa plucha może skutecznie zniechęcić do kontaktów z naturą. Osoby, które mimo wszystko chcą go nawiązać, mogą wziąć sprawy w swoje ręce. Akwarium z rybkami to idealny pomysł na spędzanie długich, ponurych wieczorów. Tylko kiedy stworzymy już nasz podwodny świat, musimy nauczyć się o niego regularnie dbać. W jaki sposób? Zapraszamy do lektury!
Table of Contents
TogglePodmiana wody w akwarium
Podstawową czynnością, którą musimy wykonywać przy akwarium, jest odmulanie dna i podmiana około 10-15% wody. Oczyszczenie wody z mułu czy resztek pokarmu jest niezwykle istotne, ponieważ tylko w ten sposób zapewnimy rybkom odpowiednie warunki życia, a sobie – piękną dekorację. Aby prawidłowo oczyścić dno, musimy zaopatrzyć się w odmulacz. Jest to proste w obsłudze urządzenie, które zasysa wodę z nieczystościami i oddziela je poprzez ruch wirowy w komorze odmulacza. Następnie zanieczyszczenia lądują na zewnątrz akwarium, np. w wiaderku bądź innym pojemniku. Mogą być również zatrzymywane w specjalnym woreczku na zanieczyszczenia. Dzięki odmulaczowi usuniemy wspomniane już 10-15% wody. Następnie musimy podmienić ją na świeżą, jednak nie taką prosto z kranu, ponieważ jest chlorowana. Najlepiej przygotować wcześniej butelkę z wodą, która postoi 2-3 dni. W tym czasie chlor powinien odparować, a metale ciężkie osadzą się na dnie. Jeżeli nie chcemy tyle czekać, możemy kupić uzdatniacz do wody, który znacznie szybciej rozprawi się z niechcianymi związkami.
Czyszczenie filtra w akwarium
Filtr do akwarium potrzebny jest przede wszystkim po to, aby “wciągał” wszelkie nieczystości, ale także, aby napowietrzał wodę. Gąbka znajdująca się w filtrze, szybko się brudzi, więc po tygodniu należy ją umyć. Bardzo ważny jest sposób czyszczenia wkładu filtracyjnego – nie myjemy go w bieżącej wodzie, ale w tej, którą pobraliśmy podczas odmulania. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim ze względu na bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za walkę z glonami. Te mikroorganizmy poprawiają także wskaźnik PH, musimy więc uważać, aby ich nie spłukać. Czyszczenia wymagać będą również szyby, które zwłaszcza na początku, będą brudne od glonów. Jeżeli będziemy regularnie podmieniać wodę pozbędziemy się ich – na początku warto jednak zaopatrzyć się w specjalną skrobaczkę. Rzadziej czyścić będziemy inne elementy akwarium np. grzałkę, na której lubi zbierać się kamień. Usuniemy go np. poprzez namoczenie grzałki w occie.
Oświetlenie do akwarium
Aby zahamować rozwój glonów w akwarium, warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Jeżeli akwarium będzie zbyt ciemne, rośliny nie będą mogły przeprowadzać procesu fotosyntezy. Z drugiej strony, zbyt mocno oświetlone akwarium powoduje przyrost glonów. Oświetlenie LED firmy AQUAEL nie powoduje tego typu efektów ubocznych. Piękne akwarium – gwarantowane!
Artykuł został przygotowany przez firmę AQUAEL oferującą zestawy akwariowe i lampy LED najwyższej jakości. |