Kiedy budujemy dom, chcemy, żeby cały proces przebiegał sprawnie i bez większych zakłóceń. Ważny w tym kontekście jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej. Dobry wykonawca nie tylko zadba o nasze interesy, ale i będzie pilnował, żeby prace budowlane były wykonywane rzetelnie. Oczywiście nawet najlepiej przygotowana ekipa budowlana nie ustrzeże się błędów na budowie, ale jeżeli będą one niegroźne, to ich wyeliminowanie nie nastręczy nam większych kłopotów. Gorzej, jeżeli wykonawca będzie na tyle nieroztropny, że popełniane przez niego usterki będą bardzo poważne.
Table of Contents
ToggleBudujesz dom, pamiętaj o umowie i rękojmi
Rzeczoznawca budowlany radzi, jak ustrzec się przed błędami na budowie i jak uniknąć kosztownych usterek.
Błędy w budownictwie zdarzają się, i to nawet często. Zazwyczaj jednak są to niegroźne incydenty, które łatwo wyeliminować, naprawić i przejść nad nimi do porządku dziennego. Niestety często błędy budowlane są też dużym problemem i wynikają z uchybienia wykonawcy, niedopatrzenia albo niewiedzy. Jeśli usterki są rażące, mogą wpływać na rentowność inwestycji, ciągłość prac budowlanych i nasze zobowiązania. Wówczas możemy stracić dużo czasu i pieniędzy, żeby naprawić uszkodzenia. Żeby tego uniknąć, przed rozpoczęciem prac budowlanych powinniśmy zabezpieczyć się i podpisać z wykonawcą umowę, która uchroni nas przed skutkami błędów budowlanych.
Jednym z dokumentów, który gwarantuje nam bezpieczeństwo w tym zakresie, jest rękojmia. Rękojmia na prace budowlane podpisana z wykonawcą pozwala nam w przypadku wykrycia błędów wykonawczych żądać od wykonawcy usunięcia szkód na jego koszt. Na podstawie rękojmi możemy też żądać obniżenia kwoty wynagrodzenia ekipy budowlanej lub odstąpienia od umowy.
Rękojmia na roboty budowlane obowiązuje przez okres:
– 2 lat od podpisania umowy w przypadku wykrycia wad fizycznych budynku lub jego części
– 5 lat od podpisania umowy w przypadku wykrycia wad nieruchomości.
Zabezpieczenie pieniężne lekiem na nierzetelność wykonawcy
Jedną z metod zabezpieczenia się inwestora przed nierzetelnym wykonawcą jest określenie zabezpieczenia pieniężnego. Umowa tego typu jest podpisywana pomiędzy inwestorem a wykonawcą prac budowlanych. Zabezpieczenie pieniężne polega na przekazaniu określonej kwoty inwestorowi przez wykonawcę. Następuje to z chwilą podpisania umowy wykonawczej. Pieniądze są zabezpieczeniem na wypadek odstąpienia od warunków umowy lub niewywiązania się z niej. Oznacza to, że jeżeli podczas prac budowlanych wykonawca popełni błędy, przekroczy termin lub nie będzie pracował rzetelnie, inwestor będzie mógł z przekazanych środków pokryć koszty naprawy usterek.
Zabezpieczenie pieniężne ze środków wykonawcy prac budowlanych można przeznaczyć na pokrycie kosztów napraw wynikających z popełnionych błędów na budowie. Z pieniędzy tych możemy też zapłacić kolejnemu podwykonawcy, którego będziemy musieli zatrudnić, żeby dokończył rozpoczęte prace budowlane lub naprawił błędy poprzednika. Zabezpieczenie pieniężne będzie też gwarancją wypłacalności w przypadku konieczności pokrycia kosztów kary umownej względem podwykonawcy czy hurtowni, np. w przypadku przekroczenia przez wykonawcę terminu prac.
Zatrzymanie części wynagrodzenia wykonawcy robót budowlanych
Rodzajem zabezpieczenia finansowego inwestora na wypadek popełnienia błędów na budowie jest wstrzymanie części wynagrodzenia wykonawcy. Warunki wstrzymania wypłaty musi określać umowa pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Zatrzymanie części wynagrodzenia nie może oczywiście dotyczyć znacznej części wypłaty i może to być maksymalnie kilkanaście procent płacy. Zamrożenie części wynagrodzenia jest dla wykonawcy bezpieczniejsze niż przekazywanie inwestorowi określonej sumy, jest też dobrym motywatorem do rzetelnej pracy.
Po prawidłowym wykonaniu zadania wykonawca otrzymuje fakturę rozliczającą wykonaną pracę wraz z wyrównaniem wypłaty o kwotę, która została zatrzymana przez inwestora. Tak samo jak w przypadku zabezpieczenia pieniężnego, z zamrożonej części wypłaty wykonawcy inwestor może korzystać np. w przypadku konieczności pokrycia kosztów związanych z nierzetelnością wykonawcy, błędami na budowie lub przekroczeniem terminu oddania prac.