Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jak odzyskać pieniądze z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to dzisiaj sama spośród najtańszych czynności, które można wykonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać informacje do przelewu. Co uczynić w takiej formie?

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie materiałów na zły rachunek, wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem wykonywany w oparciu o algorytm, który w wydatnym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej bądź większej). Dokładniejsze reklamy na ten przedmiot można odnaleźć w niniejszym punkcie.

W pewnej większości przypadków okaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często obecnie na obecnym czasie można wychwycić pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w której przewidziane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Że się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Racji tego zapewne istnieć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy środki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, tylko do niewłaściwej osoby.
W relacje z pewnej sytuacji wygląda nas inna forma postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać swoje środki.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najprostszy i w teorii najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz wręcz nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w całości kontrolnej. Nie będziemy a mieć okazje potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli jednak nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, może się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z polskiego konta. Nie chodzi również panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to może zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom środków można choć chwila poczekać – w myśli powinno więc przyjść do indywidualnego dnia codziennego (jak jakikolwiek nowy przelew), w realizacji etap ten że przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim momencie kwota przelewu nie wróciła na własne konto (zaś istniejemy efektywni, że przedmiotem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z okresu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, oraz w związku spośród ostatnim dodatkowo my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się więc może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo także do sukcesu wspomnianego wysoce. Problem w tym, że nieaktywny rachunek ma „poprawny” (tj. dobry z algorytmem) numer, a a nie ukaże się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede każdym trzeba uspokoić osoby, które zamierzają, że nasze środki mogą dotrzeć do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a więc nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego jak do nas. Jeśli rachunek jest faktycznie zamknięty (zaś nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do działania z sytuacją podobną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a zabiegi w czasie kilku dni wrócą na własne konto. Gdy tak się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może same się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki metoda, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć myśleli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas dużo kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umów (i co gorsza, bank pobierze te opłaty dwukrotnie, gdy będziemy zależeli wykonać przelew zwrotny). W rezultacie z konta że nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której prawdopodobnie szybko nie odzyskamy.

Powody są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest zatem niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Świadczy to, iż nie będziemy w stanie rozwiązać takiego przelewu ani z stanu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli podejmiemy taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest produkowanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki oraz nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie normalną i spełni ją razem z polską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o dotację w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien jednak pamiętać wiedza, że bank będzie traktował prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sytuacją jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, oraz w dodatku jest niezależny, zły jest zatem automatyczny zwrot środków. Co to możemy w takim przypadku zrobić?

Często daje się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są razem z harmonogramem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a wtedy i wycofać je) nawet z stanu bankowości elektronicznej. To powinien być znany pierwszy etap. Naturalnie trzeba uczynić go jako najszybciej. Skoro nie jesteśmy okazje dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Jeśli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że stać usunięty przez człowieka.

Jeżeli jednak zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, pozostaje nam związek z bankiem w projektu uruchomienia odpowiednich procedur. Po wprowadzeniu w działanie nowelizacji ustawy o pomocach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam usłudze i podjęcia zdecydowanych zajęć w naszym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną zasadą jest: zawsze umawiamy się z pracownikami w narodowym banku, nigdy w banku odbiorcy. To polski bank jest wszelkie dane dotyczące danego przelewu także wtedy on w naszym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak wiele szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po osiągnięciu tych wiedz bank będzie był 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż cierpi on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien wystąpić w momencie 30 dni codziennych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na specjalny rachunek techniczny, a dopiero po bank przeleje je na własne konto. Zgodnie z kolejną ustawą klient nie poniesie żadnych wkładów w sukcesie zwrotu pieniędzy, a nasz bank że nas obciążyć ceną za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne wiedze o kosztach można odnaleźć w tabeli cen i prowizji banku, do którego zwracamy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wskazanym terminie? W owej sprawy bank zostanie zrezygnowany z tajemnicy bankowej również będzie mógł nam ujawnić dane tej osoby. To zaś zapewni nam odzyskanie swojej zalet na ulicy sądowej – razem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi środkami jest bowiem stosowane jako przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej szansie warto jeszcze uważać na uwadze, że a my możemy wziąć taki przelew niespodziankę. W takim przypadku wcale nie dysponować tymi środkami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy potrzebowaliby uczynić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x