Kiepskiego fotografa nie uratuje nawet inwestycja w drogi sprzęt. Amatorzy również nie muszą od razu rzucać się na najlepsze dostępne na rynku aparaty, ponieważ swoich sił można spróbować, używając zwykłego smartfona. Nauka podstaw jest niezbędna do robienia pięknych ujęć, a jest on idealnym narzędziem, od którego warto zacząć. W dodatku nauka jest przyjemniejsza, kiedy nie ma presji zdobywania wiedzy przez wydane ogromne kwoty pieniędzy na profesjonalny sprzęt. Wiele aparatów w telefonie dogania jakością nawet lustrzanki, a zasady wykonywania nimi zdjęć są bardzo podobne. Jak zatem zrobić dobre zdjęcia za pomocą telefonu?
Table of Contents
ToggleJak robić dobre zdjęcia smartfonem?
Czysty obiektyw a jakość zdjęcia
Mało osób pamięta o tak ważnej kwestii, jaką jest utrzymanie obiektywu w czystości. Może on ulec zabrudzeniu w ciągu dnia, tym bardziej, że telefon zabieramy ze sobą praktycznie wszędzie. Zostawiamy na nim odciski palców, a także robią się widoczne smugi. Nawet najlepszy sprzęt nie zrobi ładnego zdjęcia z brudnym obiektywem. Warto wyrobić sobie nawyk przecierania go specjalną ściereczką, albo chociaż robić to przed samym wykonaniem zdjęcia. Gwarantuję, że ta drobna zmiana jest później mocno zauważalna podczas przeglądania migawek.
Dobra kompozycja
Każdy aparat powinien być wyposażony w siatkę, która dzieli ekran na 9 mniejszych prostokątów. Jest to przydatna opcja, kiedy chcemy zastosować zasadę trójpodziału. W skrócie, najważniejsze elementy powinny znaleźć się na przecięciu linii. Jest to drobiazg, jednak każdy szanujący się fotograf stosuje tę zasadę. Jeśli podczas robienia zdjęcia smartfonem widać w tle linię horyzontu, trzymaj telefon prosto. Wszelkie odchylenia od niej w wielu przypadkach zwyczajnie psują fotografię.
Wyłącz lampę błyskową
Zazwyczaj używanie lampy błyskowej niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku. Rzuca ona mocne, twarde światło sprawiając, że obiekt staje się prześwietlony, wręcz przepalony. Efekt podsycają głębokie i intensywne cienie. Lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z automatycznego trybu nocnego. A najlepiej postarać się rozproszyć światło. Można do tego użyć zwykłej, białej kartki papieru bądź papieru do pieczenia, którym zakryjesz lampę błyskową.
Światło
Podczas dnia unikaj ostrego słońca oraz mocno zachmurzonego nieba. Zrobione zdjęcia w taką pogodę wymagają bardzo mocnej obróbki graficznej.
Zrezygnuj z zoomu
Lepiej podejść bliżej obiektu lub uchwycić więcej szczegółów w tle. Użycie zoomu sprawia, że telefon „wycina” interesujący nas fragment oraz ponownie rozciąga go do ustawionej wcześniej rozdzielczości. Ten zabieg sprawia, że jakość jest widocznie pogorszona. Zdjęcie do niczego się już później nie nadaje. Nieprzyjemnie się je ogląda, a jakakolwiek obróbka i tak nie uratuje tej beznadziejnej sytuacji. Zwiększonej ilości ziaren oraz ogromnych nieostrości nie da się już naprawić.
Tło jako element zdjęcia
Zawsze patrz na to, co dzieje się za fotografowanym obiektem. Zbyt dużo elementów w kadrze może zdezorientować odbiorcę, a także wprowadzić chaos i nieład do zdjęcia. Najlepszym tłem są jednolite powierzchnie oraz spokojne widoki, które jedynie uzupełniają kadr, a nie są motywem przewodnim fotografii. Jeśli chcesz, żeby twoje zdjęcia wyglądały profesjonalnie, usuń wszelkie rozpraszające elementy. Kiedy nie możesz tego zrobić, lepiej przenieść się w inną okolicę.
Unikaj ciasnoty
Każdemu, kto czyta ten artykuł polecam niepodchodzenie do fotografowanego obiektu na odległość bliższą niż jeden metr. W innym przypadku, zdjęcie będzie bardzo monotonne, nieciekawe i przerysowane. Wzięcie pod uwagę choćby skrawka otoczenia wygląda o wiele naturalniej i swobodniej. Nie wywiera presji na osobie oglądającej zdjęcie, że musi patrzeć akurat na ten konkretny obiekt. Szeroki kąt w smartfonach świetnie sprawdza się do uchwycenia większej powierzchni, tym samym sprawiając przyjemniejszy odbiór.
Ostrość to podstawa
Dotykając odpowiedniego miejsca na ekranie telefonu, automatycznie ustawia on ostrość. Zazwyczaj to fotografowany obiekt powinien być jak najbardziej wyostrzony, a krajobraz za nim lekko rozmyty. Od razu skupia on całą uwagę na sobie, jednak w bardzo subtelny i nienachalny sposób. Spotykana jest także odwrócona wersja, jednak już rzadziej stosowana.
Ważna stabilizacja
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się, że podczas robienia zdjęć telefonem zaczęła drżeć ręka. Paradoksalnie, trzymając cięższy sprzęt, zdjęcia wychodzą bardziej ostre. Nie wiadomo, na czym polega fenomen tego zjawiska, jednak wszystkiemu można zaradzić. Przede wszystkim, warto poświęcić trochę czasu i pogrzebać w ustawieniach aparatu. Jeśli posiadamy opcję stabilizacji obrazu, trzeba ją włączyć bez sekundy zastanowienia. Co jeszcze można zrobić? W miarę możliwości unieruchom telefon. Nie potrzeba kupować do tego specjalnego statywu. Można do tego celu wykorzystać wszelkie murki, przedmioty codziennego użytku… Jednak cały czas troszcząc się o stan sprzętu i starając się go nie zarysować. Pomocne może okazać się własne ciało. Sposób jest bardzo prosty – lewą ręką pewnie łapiemy telefon, zginając ją w łokciu i dociskając do tułowia. Prawa ręka zostaje mobilna, aby z łatwością zmieniać ustawienia. Jakkolwiek śmiesznie i dziwnie to nie brzmi, ważne że się sprawdza. Jak to ktoś powiedział – nawet jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie.
Poznaj wszystkie funkcje
Czasami telefon skrywa takie perełki, o których istnieniu mogliśmy wcześniej nie wiedzieć. Każdy telefon jest inny i będzie miał aparat nie tylko różniący się parametrami, ale także dostępnymi funkcjami. Wcześniejsze zorientowanie się o całym spektrum możliwości może nie tylko zaoszczędzić nam pracy i wysiłku, ale także stworzyć coś nieoczywistego i oryginalnego.
Filtr polaryzacyjny
Pochłania on częściowo światło rozproszone w atmosferze. Spróbuj umieścić okulary przeciwsłoneczne przed obiektywem aparatu, aby uzyskać głębsze i bardziej nasycone odcienie.
Wykonywanie portretów
Fotografowanie osób nie różni się zasadami od uwieczniania zwykłych krajobrazów czy przedmiotów. Tutaj także ważna jest zasada trójpodziału oraz prostej linii horyzontu. Warto jednak poznać kilka tricków, dzięki którym portrety będą wyglądały na bardziej dopracowane.
- Powiedz swojej modelce, żeby wyciągnęła lekko szyję. Ten prosty zabieg wysmukli twarz oraz usunie ewentualny drugi podbródek. Osoba na zdjęciu będzie prezentować się zdecydowanie lepiej.
- Podstaw pod twarz modelki zwykłą, białą kartkę papieru. Może to być również wcześniej przeczytana książka lub gazeta. Najważniejsze jest to, aby wybrany przez nas przedmiot dobrze odbijał światło. Ten trick sprawi, że wszelkie cienie na twarzy zostaną rozjaśnione. Da to efekt lekkiego, chociaż nadal naturalnego photoshopa. Szczególnie zyskają na tym oczy, które będą lepiej wyeksponowane, jaśniejsze i z ciekawymi refleksami.
- Nie ustawiaj modelki wprost do obiektywu, jeśli pokazujesz całą sylwetkę. Zasugeruj lekkie skręcenie bioder lub ustawienie się bokiem. Taki zabieg wysmukli ciało oraz zarysuje talię.
Obróbka? Czemu nie!
Nawet zwykła poprawa balansu bieli, choćby automatyczna, potrafi zdziałać cuda. Delikatne podkręcenie kontrastu także nikomu nie zrobi krzywdy. A zwykły smartfon ma takich możliwości o wiele więcej! Można bawić się efektami, które posiada bądź zainstalować aplikację do tego celu. Poprawianie zdjęć nie jest przestępstwem, a potrafi nadać wyrazu każdej fotografii.
Plusy robienia zdjęć smartfonem
Na koniec chcę przestawić niezbyt przekonanym plusy wykonywania zdjęć smartfonem. Oczywiście, nie musi to być jedyny sprzęt, z jakiego będziemy korzystać, ale warto docenić posiadane przez niego zalety.
- Masz go zawsze przy sobie. Nie musisz dźwigać w każde miejsce lustrzanki z całą walizką obiektywów, aby uchwycić najpiękniejsze chwile swojego życia.
- Zrobionym zdjęciem w telefonie jesteś w stanie podzielić się ze światem w ciągu kilku sekund. Wystarczy dobre połączenie internetowe i zasięg, a fotografia znajdzie się w moment na każdym wybranym przez ciebie portalu społecznościowym.
- Każdemu zdjęciu można przypisać lokalizację, w jakiej zostało ono zrobione. Tak powstaje ciekawa mapka, na której umieszczone są wspomnienia w postaci pięknych ujęć.
Artykuł został przygotowany przez zespół firmy #CLIPPO – producenta dodatkowego szerokokątnego obiektywu dla każdego smartfona. https://clippo.pl