Jednym ze schorzeń o charakterze neurodegeneracyjnym jest choroba parkinsona. Schorzenie to rozpoznał i opisał jako pierwszy James Parkinson. Miało to miejsce w roku 1817. Choroba (jej nazwa pochodzi od nazwiska lekarza) parkinsona rozwija się bardzo powoli w niezwykle podstępny sposób. Schorzenie doprowadza do stopniowego zmniejszania się nie tylko sprawności ruchowej, ale również intelektualnej. Choroba parkinsona najczęściej atakuje osoby, które ukończyły 65. rok życia. Czasem jednak choroba atakuje także osoby przed 50. rokiem życia.
Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby parkinsona?
Jakie są przyczyny choroby parkinsona?
W śródmózgowiu znajdują się komórki nerwowe – ich obumieranie jest przyczyną choroby parkinsona. Rozwój choroby spowodowany jest przez komórki nerwowe, które noszą nazwę istoty czarnej. Komórki te pełnią bardzo ważną rolę w sprawowaniu kontroli nad czynnościami ruchowymi. Kontrolę nad wykonywaniem tych czynności sprawuje dopamina – substancja, którą produkuje wspomniana istota czarna. Spadek poziomu dopaminy powoduje, że zaczyna rozwijać się choroba parkinsona. Przyczyny zwyrodnienia istoty czarnej u niektórych osób nie zostały jeszcze poznane. Do czynników, które mogą wywołać chorobę parkinsona zaliczone zostało zażywanie neuroleptyków. W tym przypadku mamy do czynienia z parkinsonizmem polekowym. Lekarze są zdania, że do czynników, które mogą wywołać chorobę Parkinsona mogą należeć skłonności genetyczne.
Jakie są objawy charakterystyczne dla choroby parkinsona?
Choroba parkinsona utrudnia osobom chorym wykonywanie codziennych, prostych czynności. Wraz z rozwojem choroby chorzy mają coraz większe problemy z zapinaniem guzików, jedzeniem posiłków, pisaniem. Drżenie rąk jest pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem choroby parkinsona. Początkowym objawem schorzenia jest także spowolnienie ruchów. Osoby, u których rozwija się choroba parkinsona podczas chodzenia stawiają bardzo drobne kroki. Chorzy chodzą wolniej, wolniej również siadają, więcej czasu zajmuje im również wstawanie. Choroba parkinsona doprowadza z czasem do tego, że wykonywanie ruchów staje się coraz mniej możliwe. Do opisanych wcześniej objawów dołącza również sztywność mięśni. Mogą pojawić się również dolegliwości bólowe. Postępująca choroba sprawia, że twarz nieruchomieje i zaczyna przypominać maskę. Jest to skutek tego, że zanika mimika. Osoby chore mogą mieć także problemy z utrzymywaniem równowagi. Wraz z rozwojem choroby trudności sprawia połykanie nie tylko pokarmów, ale również śliny. Niektórzy chorzy w zaawansowanym stadium choroby parkinsona tracą kontrolę nad oddawaniem moczu. W efekcie choroby parkinsona po pewnym czasie dochodzi do całkowitego unieruchomienia osoby chorej.
Czy chorobę parkinsona można wyleczyć?
Obecnie nie ma lekarstwa, który może wyleczyć chorobę parkinsona. Medycyna ma do dyspozycji jedynie leki, które opóźniają wystąpienie najbardziej zaawansowanych objawów. Chorzy mogą przyjmować między innymi preparat o nazwie Lewodopa. Oprócz farmakoterapii bardzo ważną rolę odgrywa również rehabilitacja.
Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com |