Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jak spawać migomatem?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jak spawać migomatem?

Spawanie elektrodami topliwymi w osłonie gazów aktywnych tj. dwutlenek węgla lub w osłonie gazów obojętnych tj. hel czy argon, to popularny i stosunkowo prosty sposób łączenia ze sobą metalowych elementów konstrukcyjnych o różnej grubości.

Do spawania w technologii MIG (w osłonie gazów obojętnych) i MAG (w osłonie gazów aktywnych) powszechnie wykorzystuje się półautomaty spawalnicze, czyli migomaty. Zastosowanie tego typu urządzeń oferuje możliwość spawania wielu różnych materiałów, wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rodzaj drutu spawalniczego i gazu osłonowego względem spawanego materiału. Dużą zaletą tej technologii spawalniczej jest wysoka wydajność pracy, niezła jakość spoin, możliwość spawania w zasadzie w każdej pozycji, a także możliwość spawania elementów konstrukcyjnych o różnej grubości. Wadą pozostaje konieczność użycia dodatkowego osprzętu w postaci butli z gazem osłonowym, trudność pracy przy silnym wietrze, duży rozprysk przy spawaniu w osłonie gazów aktywnych, brak możliwości spawania stali wysokostopowych (technologia MAG) czy konieczność wcześniejszego przygotowania brzegów spawanych materiałów. Pomimo wspomnianych wad, spawanie półautomatami spawalniczymi cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim z uwagi na szybkość pracy i dobrą jakość spoin – oczywiście pod warunkiem, że urządzenie obsługiwane jest przez doświadczonego spawacza.

Jak zacząć?

Podstawa to oczywiście zakup półautomatu spawalniczego. Jeśli już mamy migomat, sprawdzamy czy posiada on wbudowany podajnik drutu, czy też urządzenie wymaga stosowania podajnika zewnętrznego. W tym drugim przypadku musimy jeszcze sprawdzić, czy posiadamy przewód zespolony, który połączy podajnik drutu z migomatem (źródłem prądu). Do rozpoczęcia spawania potrzebny będzie nam określony rodzaj drutu spawalniczego (wybór drutu zależy od tego, jaki rodzaj materiału zamierzamy spawać) oraz butla z gazem osłonowym. Potrzebować będziemy również wielofunkcyjnego przewodu z uchwytem MIG/MAG, który będzie doprowadzał prąd spawania do drutu i gaz osłonowy w obszar spawania. Opcjonalnie uchwyt może być wyposażony również w jakąś formę chłodzenia, co przełoży się na większy komfort i większą wydajność pracy.

Jak spawać migomatem?

Po przygotowaniu migomatu do rozpoczęcia spawania i po podłączeniu go do źródła prądu, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na uchwycie spawalniczym. W ten sposób zajrzy się łuk elektryczny. Wysuwający się z uchwytu drut stopniowo się stapia, wystarczy zatem ustawić szybkość wysuwania się drutu i możemy przystąpić do spawania. Uchwyt przesuwamy stopniowo wzdłuż spoiny, starając się zachować wobec niej stałą odległość i stałą pozycję uchwytu. Oczywiście cały czas obserwujemy powstające łączenie i w razie zauważenia wad łączenia, staramy się je skorygować. W takim przypadku najlepiej na chwilę przerwać spawanie i po chwili wznowić je od miejsca, w którym zauważyliśmy wadę w łączeniu. Jakość połączeń spawalniczych wykonanych przy pomocy migomatu w największym stopniu zależy od precyzji ruchu operatora urządzenia. Im mamy większe doświadczenie w spawaniu, w technologii MIG/MAG, tym szybciej pracujemy i tym lepsza jest jakość wykonanych przez nas połączeń spawanych.

Co możemy spawać migomatem?

Korzystając z technologii MAG spawać możemy różnego rodzaju stale konstrukcyjne niestopowe, ewentualnie stale niskostopowe. Korzystając z technologii MIG, czyli spawając w osłonie gazów obojętnych, łączyć możemy ze sobą elementy konstrukcyjne wykonane z aluminium, miedzi i innych metali kolorowych oraz ich stopów.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem www.Eltrex.net.pl specjalizującym się w sprzedaży migomatów, spawarek i akcesoriów do nich.
0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x