Wiele osób cieszy się z tego, że ma swój własne kominek w domu jednorodzinnym. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że aby służył nam bez żadnych awarii i usterek przez bardzo dużo lat, musimy go regularnie konserwować. Bardzo często też mylenie będziemy uważać, że czyszczenie kominka będzie realizowane tylko profesjonalnymi narzędziami i urządzeniami. Tak naprawdę nawet w domu mamy wiele rozmaitych prostych przyborów, które skutecznie mogą usuwać nagromadzony brud, który zawsze w końcu się pojawia.
Table of Contents
ToggleKontrola stanu technicznego kominka
Zwróćmy też uwagę na to, że wszystko zależy od tego, z jakich materiałów będzie wykonany nasz kominek. Obecność zgromadzonego brudu będzie także zdeterminowana przez to, czym będziemy palili w kominku. Wkład kominowy może więc brudzić się szybciej lub później. Dużo zależy od tego również, jak często będziemy kontrolować stan techniczny. Warto co jakiś czas zaglądać do wnętrza, ponieważ już gołym okiem będzie można zobaczyć czy wymagane jest czyszczenie. Poza tym to jak czyścić kominek powinno być nam zaprezentowane podczas kupna takiego produktu. Są takie naczelne zasady, które będą obowiązywały zawsze. Najprościej mówiąc, sadza powinna być usuwane z takich miejsc przynajmniej 4 razy w ciągu roku. W zależności od potrzeb takie działania mogą być realizowane oczywiście częściej. Pamiętajmy też, że jeżeli zaniedbamy takie działania profilaktyczne, to skutkiem będzie nie tylko negatywny wizerunek estetyczny, ale również zagrożenie wystąpienia pożaru.
Skuteczne czyszczenie komina
Jest cała masa rozmaitych metod na to, jak czyścić takie miejsca, ale głównie powinniśmy bazować na środkach chemicznych i różnych szczotkach, a także gąbkach. Jeżeli już, więc mamy zaplanowane czyszczenie kominka z sadzy, to zwróćmy uwagę na szyby żaroodporne. Użytkownicy najczęściej mają gwarantowany system nawiewu powietrza. Dzięki temu będzie występować uodpornienie na zanieczyszczenia. Poza tym takie szyby bardzo często mają powłokę samoczyszczącą. Z kolei do samego czyszczenia możemy wykorzystywać potem wodę z dodatkiem środka mającego. Bardzo dobrze też będzie się sprawdzać po prostu wilgotną ściereczką. Pamiętajmy jednak o tym, to, że podczas czyszczenia na zewnątrz nie możemy absolutnie stosować żadnych bardzo intensywnie działających środków chemicznych albo szczotek czy też skrobaków. Mogą one bardzo destrukcyjnie wpływać na ochronną powłokę. Tak więc jak wspomnieliśmy, warto zastosować się do wskazań producenta lub sprzedawcy.