Małe mieszkania posiadają wiele uroku. Ich przestrzeń da się urządzić w taki sposób, aby niemal całkowicie pokonać ograniczenia wynikające z niedużego metrażu. Swoboda aranżacyjna jest w przypadku niewielkich mieszkań nieco mniejsza, jednak wciąż pozwala na utworzenie funkcjonalnego i komfortowego miejsca do życia. Kluczowe znaczenie dla wygody ma odpowiedni dobór umeblowania, które powinno być odpowiednio dopasowane do każdego pomieszczenia.
Table of Contents
ToggleAranżacja kuchni w małym mieszkaniu
Małe kuchnie wydają się dość frustrujące do efektownego urządzenia. Istnieją jednak pewne sprytne rozwiązania, które znacząco to ułatwiają. Najlepszym rozwiązaniem w niewielkim mieszkaniu jest kuchnia otwarta, połączona np. z salonem. W ten sposób przestrzeń można nieco powiększyć, co ułatwia jej odpowiednie zagospodarowanie. Kuchnię o niewielkim metrażu należy umeblować z umiarem, aby uniknąć utrudnień w poruszaniu się po niej. Meble najlepiej ustawić po jednej stronie, bądź też układzie w kształcie litery „L”. Wszystkie szafki powinny znaleźć się na wysokości całej ściany – w takim przypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać założenie meblościanki. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednie zabudowanie sprzętów, w tym piekarnika, lodówki czy mikrofali. W ten sposób można dodatkowo oszczędzić cenne miejsce.
Urządzanie miejsca do pracy i spania w małym mieszkaniu
Nieduże mieszkania nie zawsze pozwalają na wyodrębnienie miejsca do pracy. Osobom pracującym zdalnie nie potrzeba jednak wiele do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. W ciasnych kawalerkach dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, pod którym znajdzie się biurko przeznaczone do pracy. Z powodzeniem sprawdzi się w takich warunkach minimalistyczny blat, a na ścianie nad biurkiem rozwiesić można półeczki i organizery. W małym mieszkaniu rzadko znajduje się sypialnia. Jej wystrój powinien być ograniczony do minimum. W centrum miejsca wypoczynku należy umieścić odpowiednio duże, wygodne łóżko. Najlepiej, jakby znajdowało się na podwyższeniu – dzięki temu pod spodem będzie można ukryć pojemniki lub szuflady na pościel. Nawet w niedużej sypialni znaleźć może się mała garderoba. Duża szafa zajmuje niestety znaczą część pomieszczenia, dlatego lepiej zdecydować się na otwarte wieszaki.
Aranżacja innych pomieszczeń w małym mieszkaniu
Z reguły w małych mieszkaniach najmniej trudności przysparza aranżacja pokojów. W pomieszczeniach tych bardzo dobrze sprawdzają się meble systemowe. To kompletne zestawy elementów, które poddać można indywidualnej konfiguracji na podstawie własnych preferencji. Dobrym uzupełnieniem aranżacji niedużego pokoju będzie również minimalistyczna ława o optymalnej wielkości, którą umieścić można przy każdej standardowej kanapie. W przypadku małych łazienek, znaczenie przy aranżacji ma praktycznie każdy detal. Z reguły lepszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa zamiast wanny oraz umywalka zabudowana zamiast zlewu wolnostojącego. Przy wyborze pralki warto zdecydować się na nieduży model, np. z funkcją ładowania prania od góry. Meble łazienkowe można wykonać pod wymiar, jednak równie dobrym rozwiązaniem będą nieduże i tanie meblościanki.
Minimalizm z małym mieszkaniu
W umeblowaniu małego mieszkania znaczenie ma zarówno dobór odpowiednich mebli, jak i ich rozkład. Na początek warto rozejrzeć się za najważniejszymi elementami wystroju i ograniczyć się do nich. Nadmiar mebli niepotrzebnie zagraci pomieszczenia, zabierając wolną przestrzeń. Wyposażenie powinno być stosunkowo lekkie i zajmować niewiele miejsca. Należy natomiast unikać ciężkich i masywnych mebli, stawiając na proste kształty, wąskie elementy i brak zbędnych zdobień. Optymalnym rozwiązaniem w niedużych mieszkaniach są modele wielofunkcyjne. Ich cena jest zwykle wyższa, jednak wszelkie wydatki rekompensuje wysoka jakość wykonania oraz praktyczność. Szeroki wybór tego typu systemów posiada sklep internetowy Domoekon (https://domekon.pl/). Spójne pod względem designerskim meble modułowe można optymalnie dopasować do metrażu pomieszczeń.