Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jak usunąć graffiti z elewacji?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jak usunąć graffiti z elewacji?

Graffiti stało się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Niestety częściej niż ze sztuką, ma więcej wspólnego z aktami wandalizmu. Praktycznie żaden budynek nie jest bezpieczny. Graffiti nie tylko może szpecić elewację, ale również obniżać wartość obiektu. Oprócz tego jak ustrzec się przed aktami wandalizmu, warto również mieć świadomość jak pozbyć się graffiti.

Zabezpiecz się przed graffiti

Jeśli obawiasz się, że elewacja twojego budynku może stać się celem ataku wandali, zabezpiecz się na wypadek zniszczeń. Możesz to zrobić malując powierzchnię lakierem antygraffiti. Tworzy on bezbarwną barierę, z której łatwo ci będzie pozbyć się niechcianych malunków z użyciem acetonu lub środków do usuwania graffiti. Niektóre lakiery zabezpieczają powierzchnię jednorazowo, schodząc ze ściany razem farbą, inne są w stanie wytrzymać nawet do 10 czyszczeń.

Kiedy pojawi się graffiti

Co w przypadku jeśli budynek nie został pomalowany antygraffiti, a elewacja została oszpecona przez wandala? Jak usunąć graffiti wtedy? Sposobów na to jest wiele i różnią się od siebie nie tylko ze względu na cenę. Przed wybraniem odpowiedniej, warto pochylić się nad kilkoma ważnymi aspektami. Jakie podłoże zostało oszpecone oraz przy pomocy jakiej farby. Te dwa czynniki są kluczowe jeśli o usuwanie graffiti chodzi, ponieważ niewłaściwy środek chemiczny może nie zadziałać, albo nawet zniszczyć elewację. Inaczej postępuje się z gładką, a inaczej z chropowatą powierzchnią. Im wcześniej podejmie się kroki mające na celu usunięcie graffiti, tym łatwiej oraz skuteczniej się go pozbędzie. Zanim zaczniesz działać, pamiętaj że przypadku zabytkowych budynków, konieczna jest interwencja specjalistów.

Jak usunąć graffiti

Najprostszą taktyką w walce ze szpecącymi elewację grafikami i napisami, jest po prostu zamalowanie powierzchni. Jednak w przypadku dużych budynków, może się to okazać zupełnie nieopłacalne. Często ścianę należy zamalowywać po dwa, a nawet trzy razy, ponieważ pomimo kolejnych nałożonych warstw, wciąż spod spodu przebija się graffiti.

W przypadku ceglanych murów, betonu, metalu, płytek ceramicznych, czy drewna, często zalecane są środki chemiczne na bazie rozpuszczalników. Należy je dobrać pod kątem siły działania. Im mocniejszy, tym łatwiej poradzi sobie z graffiti, może jednak przy okazji zniszczyć elewację.

Innym sposobem na wyczyszczenie drewnianych oraz metalowych powierzchni jest wykorzystanie strumienia wody. Aby zwiększyć jego skuteczność, elewację zwykle pokrywa się w pierwszej kolejności rozpuszczalnikiem. Woda uderza w powierzchnię naprawdę silnym strumieniem, dlatego nie zaleca się wykorzystywania tej techniki w przypadku ścian, na których zniszczeniu może ulec tynk.

Na skuteczne pozbycie się graffiti składa się wiele czynników. Ważny jest czas reakcji – im szybciej, tym większa szansa na pozbycie się niechcianych prac ze ścian swojego budynku. Graffiti ponadto może zostać wykonane nie tylko za pomocą farby w sprayu – wandale często sięgają po pisaki, lub pastę do butów. Przy wyborze sposobu, należy zwracać szczególną uwagę na powierzchnię. Nieodpowiednio dobrany środek chemiczny może ją zniszczyć. Jeśli masz wątpliwości jak skutecznie pozbyć się graffiti, wezwij specjalistów.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x