Każdy zabieg chirurgiczny pozostawia na ciele ślad w postaci blizny. Może ona być bardzo cienka i praktycznie niewidoczna. Tego typu bliznami można się nie przejmować. Są jednak i takie blizny, które mają nierówną powierzchnię, niejednolity kolor, a do tego są jeszcze bardzo szerokie. Osoby, które mają tego typu blizny, które jeszcze do tego są w miejscach, w których nie można blizny ukryć pod ubraniem, chcą się takich śladów pooperacyjnych pozbyć.
Jak usuwa się blizny?
Co można zrobić samemu?
Metod leczenia blizn jest obecnie całkiem sporo. Zanim jednak możliwe będzie ich usunięcie jednym z dostępnych zabiegów w klinikach medycyny estetycznej, trzeba leczyć je samodzielnie w domu. Zarówno świeże jak stare blizny należy lekko wymasować, a następnie posmarować ją żelem lub maścią. Wszystkie preparaty na blizny można kupić w aptekach bez recepty. Taka kuracja powinna trwać przynajmniej kilka tygodni. Dzięki niej blizna staje się bardziej elastyczna i mniej widoczna. Krem, maści i żele można stosować dopiero po zakończeniu procesu gojenia się rany.
Zabiegowe metody usuwania blizn
Najwcześniej mogą one zostać wykonane po upływie sześciu miesięcy od zabiegu. Czasem czas ten jest dłuższy, zabieg może zostać przeprowadzony dopiero po roku od powstania rany. Jest to czas po upływie, którego blizna osiąga ostateczną wielkość i kształt. Niewielkie i płytkie blizny można usunąć w gabinecie medycyny estetycznej. Do wyboru są:
peeling chemiczny. Zabieg wykonywany jest z użyciem kwasu trójchlorooctowego, do którego dodawany jest niebieski barwnik. Barwnik pozwala ocenić głębokość wniknięcia preparatu. Zabieg Blue Peel Peeling wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym;
mikrodermabrazja. Do usuwania blizn wykorzystywane są kryształki korundu. Konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Wykonuje się je co 7-14 dni;
mezoterapia. Również konieczne jest poddanie się serii kilku zabiegów.
Metoda laserowa
Zabiegi laserowe najczęściej zalecane są osobom, które chcą pozbyć się blizn potrądzikowych. Do wykonania zabiegu wykorzystywany jest laser najnowszej generacji. Dzięki temu emitowana przez niego energia cieplna precyzyjnie dociera nie tylko do tkanki podskórnej, ale także skóry właściwej. Zabieg wykonany laserem spłyca nawet stosunkowo głębokie blizny. Zabieg laserowy może zostać przeprowadzony również u osób, którym zależy na tym, aby mniej widoczne stały się blizny pooperacyjne. Plusem zabiegów laserowych jest to, że rekonwalescencja po nich trwa bardzo krótko. Dolegliwości bólowe, które towarzyszą zabiegowi można zmniejszyć stosując przed zabiegiem maść znieczulającą. Po zabiegu nie można przez kilka tygodni opalać się i korzystać z solarium. Zabiegi laserowe nie są wykonywane u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem do laserowej korekty blizn jest także przyjmowanie sterydów oraz leków, które rozrzedzają krew. Minusem może okazać się koszt zabiegu.
Coraz więcej osób decyduje się na usunięcie zarówno blizn potrądzikowych jak i pooperacyjnych. Po zabiegach blizna jest o wiele mniej widoczna.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed |