Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jak właściwie czytać księgę wieczystą?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jak właściwie czytać księgę wieczystą?

Księga wieczysta jest publicznym rejestrem, zawierającym najważniejsze informacje na temat stanu prawnego nieruchomości.

Kto jest właścicielem? Czy lokal posiada współwłaścicieli? Jakie są ograniczenia i obciążenia finansowe? To pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w dokumencie. Jak czytać księgę wieczystą? Podpowiadamy.

Księga wieczysta – niezbędna w obrocie nieruchomościami

Księgi wieczyste odgrywają bardzo ważną rolę w transakcji zakupu czy sprzedaży nieruchomości a także wówczas gdy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. I choć początkowo księga wieczysta może budzić wiele obaw dotyczących prawidłowego odczytu, to jednak – wbrew pozorom – nie jest to trudne. Co istotne i warte podkreślenia, dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, pod warunkiem posiadania numeru księgi. Szczegółową strukturę księgi określa zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.

Księga wieczysta – struktura

Księga wieczysta składa się z czterech działów, a każdy z nich odpowiada konkretnemu zakresowi informacji.

  • Dział I (Dział I-O – Oznaczenie nieruchomości, Dział I – Sp – Spis praw związanych z własnością)

Sekcja “Oznaczenie nieruchomości” zawiera dane geodezyjne i adresowe nieruchomości. To tu znajdziemy informacje, dotyczące budynku – sprawdzimy powierzchnię użytkowa, liczbę pomieszczeń oraz kondygnacji. Jeżeli nieruchomość podzielona jest na odrębne lokale, w tym miejscu powinny znajdować się również dane adresowe i numery ksiąg wieczystych lokali oraz informacje o częściach wspólnych. “Spis praw związanych z własnością” to z kolei część, w której opisane są prawa przysługujące właścicielom nieruchomości. W przypadku lokali dział I-Sp określa, jaki udział w nieruchomości wspólnej budynku przypada na dany lokal. Gdy mowa o działkach, znajdziemy tu m.in. informacje o służebności przejazdu przez działki sąsiednie.

  • Dział II – Własność

W tym dziale poznamy szczegółowe informacje, na temat właściciela lub użytkownika rzeczywistego nieruchomości. Gdy takich osób jest kilka, będą opisani wraz z precyzyjnym określeniem wielkości udziałów.

  • Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia

Wszelkie ewentualne prawa i roszczenia wobec nieruchomości, znajdziemy w tej części księgi wieczystej. Są to kluczowe informacje dla inwestorów i wszystkich osób zainteresowanych zakupem danej nieruchomości, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

  • Dział IV – Hipoteka

W dziale IV księgi wieczystej opisane są hipoteki, obciążające dana nieruchomość. Znajdziemy tu zarówno rodzaj hipoteki, walutę, w jakiej została zaciągnięta oraz sumę. Mogą być to zarówno zobowiązania kredytowe, jak i hipoteki przymusowe.

Księgi wieczyste, dzięki przejrzystej budowie, są łatwe do odczytania. Wystarczy podstawowa znajomość ich struktury, aby znaleźć wszelkie niezbędne dane dotyczące interesującej nieruchomości.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekWtórny.pl

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x