Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Prawidłowe zabezpieczenie domu przed pożarem znacząco obniża ryzyko zapalenia się jego elementów, skutkującego stratami finansowymi i zagrożeniem ludzkiego życia. Wystarczy kilka prostych kroków, by skutecznie uchronić dom przed ogniem. Warto zadbać między innymi o montaż czujek i gaśnic, sprawny stan instalacji grzewczych, stosowanie niepalnych materiałów budowlanych oraz poprawne nawyki, zmniejszające szansę zaprószenia ognia.

Montaż czujek dymu i czadu oraz gaśnic

Prostą, szybką i niedrogą metodą zabezpieczenia przed ogniem jest stosowanie czujek dymu i czadu. Powinny być w szczególności montowane w domach wyposażonych w kominek lub instalację gazową. Bardzo szybko wykrywają zadymienie lub pojawienie się dwutlenku węgla, głośnym sygnałem alarmując o niebezpieczeństwie. Dzięki temu mieszkańcy mają czas na reakcję – szybkie zawiadomienie straży pożarnej i próby samodzielnego gaszenia pożaru. W każdym domu warto posiadać także sprawną i łatwo dostępną gaśnicę – pomoże ona w skutecznym i bezpiecznym stłumieniu płomieni.

Sprawna instalacja grzewcza

Dbanie o sprawny stan instalacji grzewczej jest niezbędne, jeśli chcemy uchronić nasz dom przed pożarem. Wady urządzeń grzewczych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja to główne przyczyny pojawienia się ognia w budynku. Do ich montażu warto zatrudnić wyspecjalizowaną firmę – pozwoli to uniknąć błędów w konstrukcji, mogących sprzyjać pożarowi. Ponadto niezbędne są regularne kontrole instalacji gazowych i przewodów kominowych co najmniej raz w roku. W sezonie grzewczym warto także zwracać baczną uwagę na stan pieców i kominków – ewentualne nieszczelności, przepalenie czy wydobywający się dym powinny być jak najszybciej usunięte.

Stosowanie niepalnych materiałów

Skutecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym jest także stosowanie niepalnych materiałów w naszym otoczeniu – takich jak między innymi wełna skalna. W przypadku pożaru zapobiegnie ona rozprzestrzenianiu się ognia, zwiększając szansę na ucieczkę domowników, wezwanie pomocy i uratowanie budynku przed całkowitym spaleniem. Choć nie są one wymagane prawem, przydatnym zabezpieczeniem przed ogniem będą także drzwi przeciwpożarowe pomiędzy kotłownią a resztą domu. Są one niemal nie do odróżnienia od tradycyjnych modeli drzwi, również ich cena będzie zbliżona.

Dbałość o poprawne nawyki

Duże znaczenie w zapobieganiu pożarom ma także dbałość o poprawne nawyki. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, by nie wyrzucać niedopałków do śmieci, nie trzymać zapałek i zapalniczek w zasięgu dzieci, a także nie palić w łóżku – grozi to zaśnięciem z zapalonym papierosem w dłoni. Nie mniej ważne jest zachowanie ostrożności przy posługiwaniu się łatwopalnymi cieczami, używanie sprawnych urządzeń grzewczych i nie pozostawianie ich bez nadzoru, a także przechowywanie rozpuszczalników, olejów czy paliwa w odpowiednio zabezpieczonym miejscu.

Wpis powstał dzięki pomocy https://strefa998.pl

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x