Decyzja o braku wanny może być trudna do zaakceptowania, jednak często nieunikniona dla właścicieli najmniejszych łazienek. Kilkumetrowe wnętrza, chociaż wymagają pewnych kompromisów, generują zauważalne korzyści (zwłaszcza ekonomiczne), a komfort kąpieli w nowoczesnej kabinie prysznicowej nie musi w niczym ustępować kąpieli w wannie. Kupując kabinę do małej łazienki, staniemy przed kilkoma dylematami – m.in. jaki typ i kształt wybrać (z brodzikiem czy walk-in) oraz jak wysoki brodzik zamontować (tradycyjny, ultra slim czy głęboki).
Kształt
Kabina prysznicowa w małej łazience nie powinna być prostokątna, ale pięciokątna lub półokrągła, wyposażona w drzwi przesuwne lub harmonijkowe (nie skrzydłowe). W ten sposób, w ciasnym pomieszczeniu zmieści się jeszcze np. pralka i szafka.
Wielkość
Należy zachować równowagę między kompaktowymi rozmiarami kabiny a wygodą użytkowania. Wbrew pozorom, gromadzenie małych sprzętów wcale nie powiększa wizualnie wnętrza. Po zamknięciu drzwi, kabina musi gwarantować swobodę ruchów. Warto odwiedzić salon i wejść do środka kabiny lub dobrze wymierzyć przestrzeń, której potrzebujemy na komfortową kąpiel. Jedne z najmniejszych kabin posiadają zaledwie 80cm szerokości, jednak minimalne, zalecane wymiary w przypadku dorosłych użytkowników to 90x90cm. Należy też pamiętać o pozostawieniu wolnego pola przed brodzikiem o pow. 60x80cm.
Miejsce montażu
Optymalnym miejscem montażu kabiny w małej łazience jest narożnik lub wnęka. Nie należy montować kabiny naprzeciwko drzwi wejściowych, ponieważ optycznie zmniejszy to łazienkę jeszcze bardziej.
Wykończenie
Nie tylko rozmiar, ale także design kabiny prysznicowej może pomóc nam w optycznym zwiększeniu metrażu. Warto zakupić kabinę ze szklanymi, przeźroczystymi drzwiami. Szkło hartowane jest w pełni bezpieczne dla użytkowników, bardzo wytrzymałe i prezentuje się wyjątkowo efektownie. Przestrzeń zyskuje także na zastosowaniu niemal niewidocznych, cienkich profili konstrukcyjnych.
Brodzik
Brodzik można kupić odrębnie lub w komplecie z kabiną. Na rynku dostępne są obecnie rozmaite rozmiary, kształty i głębokości brodzików, wykonane z różnych materiałów – najczęściej z akrylu, ceramiki czy metalu. Głębokość powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb, możliwości i preferencji użytkownika. Standardowa głębokość to 15cm, ale można także znaleźć brodziki głębokie na niemal 30cm, które pozwalają na swobodne wykąpanie dziecka czy psa lub wypranie ubrań. Rosnącą popularnością cieszą się nowatorskie brodziki typu ultra slim – płaskie, odstające ponad posadzkę zaledwie kilka cm. Istnieje także możliwość montażu samego mini-brodzika (np. 70x70cm) – bez kabiny i zastosowanie zasłonki, co pozwoli zwiększyć swobodę ruchów w strefie natryskowej i zaoszczędzić kilkaset złotych.
Walk-in w 4m²
Kabiny typu walk-in (bez brodzika, montowane bezpośrednio na posadzce) kojarzą się na ogół z przestronnymi salonami kąpielowymi. Nic bardziej mylnego. Do utworzenia kabiny walk-in wystarczą dwie ściany (wnęka lub narożnik), szklana tafla (np. Massi Walk In Fix, 90cm) oraz najważniejsze – instalacja odpływu w podłodze. Montaż kabiny walk-in powinno się jednak zaplanować na etapie budowy mieszkania lub w trakcie przeprowadzania generalnego remontu. Potrzebny będzie bowiem odpowiedni spad, aby efektywnie odprowadzać wodę. Strefę natryskową można odseparować nie tylko szklanymi drzwiami (czasem potrzebne jest ich przygotowanie na wymiar), ale także ekonomiczną i niekrępującą ruchów zasłonką.
Teraz i tak mało kto montuje wanny.. mieszkania coraz mniejsze 🙂