Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jaki rodzaj elewacji wybrać?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Jak wiadomo elewacja jest niezwykle ważnym elementem świadczącym o naszym domu. Jest to pierwsza rzecz, na jaką zawracają uwagę nasi gości czy inne osoby obserwujące nasz dom. W obecnych czasach elewacje mogą być wykonywane z różnych materiałów oraz na całkowicie odrębne od siebie sposoby.

Podstawowym sposobem jest zwykłe malowanie, które nie niewątpliwie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jest to jednak tak bardzo rozpowszechniony sposób kreowania wizerunku swojego domu, ze coraz więcej osób decyduje się na wybór innych materiałów. Będąc przy terminie malowania powinniśmy wspomnieć także o tym, że jest to dość czasochłonny proces.
Kolejnym sposobem na rozwiązanie problemu wyboru elewacji jest tak zwana oblicówka występująca w dwóch rodzajach. Drewnianej i winylowej. Oblicówka drewniana jest niczym innym jak zwykłą okładziną z ułożonych i odpowiednio przykręconych do siebie desek, jednak pomiędzy murem czy ociepleniem a właściwą warstwą elewacji powinna być pozostawiona warstwa wentylacyjna ze względu na możliwość zbierania się pod nią skroplonej pary wodnej. Nie należy jednak obawiać się niszczenia desek, ponieważ odpowiednio zabezpieczona przestrzeń wentylacyjna pozwoli na swobodne wywiewanie z niej wody.

Ważną sprawą dotyczącą oblicówki drewnianej jest konieczność jej konserwacji. Co trzy lub cztery lata powinniśmy zedrzeć cały lakier i położyć go na nowo. Nie tylko dla lepszego, świeższego wyglądu, ale także dla utrzymania desek w dobrym stanie przez długie lata.

Ten rodzaj elewacji może dodać naszemu domowi uroku oraz wprowadzić w tradycyjny, wiejski nastrój, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby oblicówką drewnianą pokryć jedynie część elewacji.

W przypadku oblicówki winylowej sprawa wygląda bardzo podobnie. Tak samo jak w przypadku drewna nie do montażu nie używamy klejów czy jakiejkolwiek zaprawy. Wystarczy przybijanie za pomocą gwoździ, jednak nie powinniśmy zapomnieć także o pozostawienia kilku milimetrów miejsca pomiędzy mocowanymi częściami, ponieważ winyl to tworzywo sztuczne, które pod wypływem temperatury może ulegać skurczeniu lub rozszerzeniu.

Jak dokładnie wygląda montaż obu rodzajów oblicówek?
Cala konstrukcja opiera się na ruszcie, do którego przymocowywane są elementy, które poprzez odpowiednia budowę idealnie do siebie pasują. Ostatnimi czasy coraz większa ilość osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie, ponieważ w przeciwieństwie do innych opcji związanych z elewacją przy uszkodzeniu jakiegokolwiek elementu nie będziemy zmuszeni do rozbiórki całej konstrukcji. Wystarczy wyjąć i wymienić jeden element.

Co do głównych atutów charakteryzujących te rodzaje elewacji główne z nich to możliwość wykonywania ich w dowolnej porze roku, ponieważ jest to tak zwany montaż suchy oraz łatwej wymiany uszkodzonych elementów. Zapewniają one również bardzo skuteczną ochronę domu przed rożnymi warunki atmosferycznymi i wymagają minimalnej konserwacji.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x