Coraz więcej osób decyduje się na budowę w swoim domu kominka. Popularnością zaczynają cieszyć się także akumulacyjne piece kaflowe. Dla wielu osób najważniejszym motywem, aby wybudować kominek lub akumulacyjny piec kaflowy są niskie koszty ich eksploatacji. W jednych i drugich możemy palić drewnem, które na chwilę obecną jest stosunkowo tanim paliwem. Są one jednak kłopotliwe w obsłudze: należy porąbać i przynieść drewno, często je uzupełniać w palenisku, usuwać popiół i czyścić je. Do tego sprawność tych urządzeń spada, kiedy nie pracują one ze swoją mocą nominalną. Czym można temu zaradzić?
Automatyka do kominków
Rosnące ceny gazu, prądu, węgla i oleju opałowego powodują, że coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie kominka. Obecnie oprócz tradycyjnych kominków z otwartym paleniskiem bardzo chętnie wybierane są kominki z płaszczem wodnym. On także wymaga stałego uzupełniania paliwa, ale można go połączyć z innymi rodzajami ogrzewania. Urządzenia te mają bardzo duże możliwości grzewcze. Zwiększymy je jeszcze bardziej decydując się na zakup i montaż sterownika. Będzie on kontrolował proces spalania, a w szczególności pracę przepustnicy. Dzięki temu palące się w kominku drewno dostanie właściwą ilość powietrza. Sterownik ten może sterować jednak nie tylko pracą przepustnicy. W przypadku, kiedy zdecydujemy się podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania, może sterować także zasobnikiem ciepłej wody i pompą obiegową co. Sprawdzi się także w przypadku, kiedy kominek współpracuje z kotłem grzewczym. W chwili, kiedy będziemy palić w kominku, sterownik wyłączy kocioł grzewczy. Na rynku dostępne są nie tylko sterowniki do kominków z płaszczem wodnym. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu mocy tradycyjnego kominka lub kaflowego pieca akumulacyjnego nie ma przeszkód, aby pracą tych urządzeń także sterowały odpowiednio dobrane sterowniki. Znacznie ułatwią one obsługę kominka. Nie zwolnią nas co prawda z konieczności zgromadzenia zapasów drewna, ale sprawią, że proces spalania będzie przebiegał bardzo efektywnie. Efektywnie pracujący kominek oznacza dla nas spore oszczędności. Oszczędzamy zarówno swój czas, ale przede wszystkim także swoje pieniądze. Koszty eksploatacji kominka znacznie spadną. Dzięki sterownikowi kominek lub piec akumulacyjny dłużej będą oddawać ciepło. Zużyjemy więc o wiele mniej drewna.
Gdzie zamontować sterownik?
Sterownik powinien być zamontowany w pobliżu kominka lub pieca akumulacyjnego. Możemy go zamontować na ścianie lub na bocznej ścianie obudowy kominka, należy go wówczas odizolować od wysokiej temperatury. Wysokość, na której go zamontujemy nie ma większego znaczenia. Optymalnie jest zamontować sterownik na wysokości 1,4-1,5 nad podłogą.
Sterownik do kominka to bardzo dobre, niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. W kominku z płaszczem wodnym będzie kontrolował temperaturę wody oraz ilość powietrza, która jest potrzebna do spalania drewna. Sprawdzi się nie tylko w przypadku kominków z płaszczem wodnym, ale także tradycyjnych.
Autor artykułu Firma Tatarek, producent wysokiej klasy zasilaczy, systemów sterowania i automatyki. |