Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Jakie podłogi wybrać do mieszkania?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Tradycyjne, nowoczesne, ekologiczne albo produkowane na indywidualne zamówienia. To jedne z niewielu określeń, jakimi możemy określać nasze podłogi. Niezależnie od wszystkiego najważniejsze jest, aby tworzyły one klimat naszego domu. Powinny one harmonizować ze wszystkimi pomieszczeniami, meblami oraz dodatkami, jakie je otaczają. Przede wszystkim jednak powinny podobać się nam samym.

Do wyboru mamy wiele rodzajów oraz modeli podłóg. W zależności od konkretnego miejsca przeznaczenia wybór jest praktycznie nieograniczony. Do niedawna były utrzymywane pewne standardy jak gres czy terakota, które były zarezerwowane dla łazienek, przedpokoju czy kuchni. Jak również panele podłogowe czy deska, które kładzione były wyłącznie w pokoju, salonie czy garderobie. W obecnych czasach, w których wiele styli wykończenia się ze sobą miesza użycie każdej z podłóg jest praktycznie dowolne.

Jak więc zdecydować się na konkretny wybór? Prawdopodobnie najlepszym kryterium wyboru są konkretne wady i zalety danego produktu. Gres szkliwiony to rodzaj płytek podłogowych, który posiada zazwyczaj lekki połysk oraz delikatną fakturę tworzącą jego niepowtarzalny wygląd. Jest to idealny rodzaj wykończenia powierzchni płaskich w naszym domu w zasadzie niezależnie od pomieszczenia. Bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w przedpokoju, pokoju dziennym czy na poddaszu. Jest bardzo odporny na zarysowania, zalanie czy zmienne warunki temperatury, co jest bardzo istotne w przypadku piwnic. Jedyną jego wadą jest fakt, że jest on zimny w kontakcie ze stopami, co może zniechęcić do wykorzystania go chociażby w pokoju dziennym. Podobne zalety i wady posiada gres polerowany. Jego dodatkową zaletą jest polerowanie na wysoki połysk, który sprawia milsze wrażenia wizualne. To podłoga, która bardzo mocno się błyszczy i odbija wszelkiego rodzaju światło. Ma to jednocześnie jednak spory minus, ponieważ dokładnie widać wszelkie ślady użytkowania takie jak ślady łap zwierząt, rozlaną wodę czy ślady po butach.

Drugim rodzajem podłóg, które możemy zaaranżować w naszym domu są panele podłogowe. To produkty, które swoim wyglądem, fakturą oraz laminatem przypominają różne rodzaje drewna. Możemy tutaj spotkać kolory począwszy od jasnej kości słoniowej oraz imitacji drewna skandynawskiego za pomocą brudnej bieli a skończywszy na kolorze wenge i ciemnej czerni. Poszczególny panel może imitować konkretnie jedną deskę, kilka desek ułożonych koło siebie bądź bardzo modne ostatnio mini listewki- draski szerokości maksymalnie jednego centymetra ułożone ściśle koło siebie. Wybór wizualny jest ogromny, jednak przy wyborze przede wszystkim powinniśmy kierować się najpierw grubością panelu oraz jego klasą ścieralności. Panele o niskiej klasie ścieralności oraz małej grubości mogą dość szybko ulec zarysowaniu lub odkształceniu spowodowane poprzez ustawienie na nich ciężkich mebli. Najniższe wartości paneli możemy stosować w przypadku mało używanych pokoi jak na przykład sypialnia. Do pomieszczeń typu salon, bawialnia czy holl powinniśmy zastosować jak najgrubsze panele, o jak najwyższej klasie ścieralności. Nawet te, które mają tzw. przeznaczenie przemysłowe czy biurowe. Dadzą one nam spokój w użytkowaniu na wiele lat, zwłaszcza, kiedy w domu są dzieci czy zwierzęta. Nie zaleca się stosowania takich podłóg do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, podlegających możliwości zalania lub zapalenia się od ognia. Takie zmiany temperaturowe bądź zmiany wilgotności spowodują odkształcenia, stopienie się paneli lub gnicie. Dlatego łazienka lub kuchnia nie są dobrym wyborem.

Ostatnim rodzajem podłóg, jakie możemy wykorzystać w naszych mieszkaniach jest deska podłogowa lub parkiet. Jest to zdecydowanie najdroższy oraz wymagający najtrudniejszej pielęgnacji rodzaj wykończenia. Deska bądź parkiet są 100% naturalnym produktem, który daje naprawdę piękny efekt wizualny. Żaden, nawet najdroższy panel podłogowy Nie może się z nim równać. Należy jednak bezgranicznie pamiętać od odpowiedniej pielęgnacji olejami i woskami tak, aby podłoga służyła wiele lat w idealnym stanie. Efekt przytulności, ciepła oraz rodzinnej atmosfery, jaką zapewniają te podłogi jest rewelacyjny.

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x